Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč je obezita problémem dětí? Nesnídají, říká lékařka

Zdraví

  6:15
PRAHA - Snídaně je správným a zdravým startem nového úspěšného dne pro dospělé i děti, myslí si lékařka Václava Kunová, která léčí obezitu dětí. Radí udělat si na snídani čas a nevynechávat ji. Po nočním hladovění potřebuje tělo doplnit zásoby energie a tekutin. Toho, kdo nesnídá, dožene hlad odpoledne, hrozí nárazovité přejídání a přibývání kil.

Obezita a málo pohybu. Fyzická kondice dětí se zhoršuje foto: Shutterstock

Podle průzkumu snídá pravidelně 57 procent školáků. Většinou žáci nižších tříd, starší prý nemají hlad a ráno si raději přispí.

„Děti by měly snídat, je to pro ně nejdůležitější část prevence obezity,“ řekla Kunová. Děti, které nesnídají, mají větší sklon jíst víc v druhé polovině dne a neúměrně přibývat na váze. To je podle Kunové velký problém současné dětské populace.

S obezitou či nadváhou se potýká 13 procent českých dětí od šesti do deseti let, ve věku 11 až 15 let je to 14 procent chlapců a deset procent děvčat. Normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z nich, 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.

Snídaně musí dětem chutnat, říká lékařka

Někdy děti nechtějí snídat, protože nesnídají ani rodiče. Někdy může být problém i v tom, že rodiče mají konkrétní představu, co by jejich potomek měl snídat, a jemu to nechutná, takže raději nesnídá. „Kdyby se s dítětem domluvili a vybrali něco, co bude mít zhruba stejnou výživovou hodnotu, a dítěti to bude chutnat, tak by snídalo,“ poznamenala.

Důležité podle Kunové je, aby snídaně dítěte nebyla čistě jen sladká, třeba slazené dětské cereálie z bílé mouky a cukru. Dítě by mělo snídat potraviny s obsahem bílkovin, aby se mu hned po ránu nerozkolísala hladinu cukru jako po čistě sladké snídani, protože to vede k poruchám soustředění ve škole. Následný prudký pokles hladiny cukru vede k přejídání v odpoledních hodinách, uvedla lékařka.

Nenapodobovat tatínkovu masitou snídani

K snídani stačí dítěti třeba i jen mléko. Pokud ho odmítá, může vypít jogurtový nápoj, sníst jogurt či tvaroh. Některé dítě si dá rádo chléb se sýrem, neměl by být tavený, ale tvarohový nebo tvrdý, k tomu kousek zeleniny. Některé děti chtějí napodobovat tatínky a chtěly by k snídani uzeninu nebo paštiku jako on, to Kunová nekompromisně nepovoluje.

Rodiče by podle ní měli vždy myslet na to, že jsou pro své děti i v jídelních zvyklostech vzorem. Pokud sami nesnídají, těžko to mohou požadovat od dětí. A když to jinak nejde, mělo by dítě alespoň vypít ráno krabičku ochuceného mléka, dostane tekutinu, bílkoviny a energii.

Alternativní pohled

Alespoň o víkendu by si rodina měla dopřát společnou snídani, posedět a popovídat si o událostech předchozích dní. Je to dobré nejen pro zdraví, ale i pro utužování rodinných vztahů, shrnula lékařka.

Některé alternativní přístupy ke stravování, například ajurvéda, jde proti snahám protlačit snídani jakožto zdroj energie na nadcházející den. Snídaně by podle tohoto učení měli být lehké. Vydatnější snídaně si mohou dovolit jen fyzicky těžce pracující. Někteří lidé mohou snídani vypustit.

Autoři: ,
Témata: nadváha, snídaně, cukr

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat