Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Proč je obezita problémem dětí? Nesnídají, říká lékařka

Obezita a málo pohybu. Fyzická kondice dětí se zhoršuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita a málo pohybu. Fyzická kondice dětí se zhoršuje | foto: Shutterstock

PRAHA Snídaně je správným a zdravým startem nového úspěšného dne pro dospělé i děti, myslí si lékařka Václava Kunová, která léčí obezitu dětí. Radí udělat si na snídani čas a nevynechávat ji. Po nočním hladovění potřebuje tělo doplnit zásoby energie a tekutin. Toho, kdo nesnídá, dožene hlad odpoledne, hrozí nárazovité přejídání a přibývání kil.

Podle průzkumu snídá pravidelně 57 procent školáků. Většinou žáci nižších tříd, starší prý nemají hlad a ráno si raději přispí.

„Děti by měly snídat, je to pro ně nejdůležitější část prevence obezity,“ řekla Kunová. Děti, které nesnídají, mají větší sklon jíst víc v druhé polovině dne a neúměrně přibývat na váze. To je podle Kunové velký problém současné dětské populace.

S obezitou či nadváhou se potýká 13 procent českých dětí od šesti do deseti let, ve věku 11 až 15 let je to 14 procent chlapců a deset procent děvčat. Normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z nich, 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.

Snídaně musí dětem chutnat, říká lékařka

Někdy děti nechtějí snídat, protože nesnídají ani rodiče. Někdy může být problém i v tom, že rodiče mají konkrétní představu, co by jejich potomek měl snídat, a jemu to nechutná, takže raději nesnídá. „Kdyby se s dítětem domluvili a vybrali něco, co bude mít zhruba stejnou výživovou hodnotu, a dítěti to bude chutnat, tak by snídalo,“ poznamenala.

Důležité podle Kunové je, aby snídaně dítěte nebyla čistě jen sladká, třeba slazené dětské cereálie z bílé mouky a cukru. Dítě by mělo snídat potraviny s obsahem bílkovin, aby se mu hned po ránu nerozkolísala hladinu cukru jako po čistě sladké snídani, protože to vede k poruchám soustředění ve škole. Následný prudký pokles hladiny cukru vede k přejídání v odpoledních hodinách, uvedla lékařka.

Nenapodobovat tatínkovu masitou snídani

K snídani stačí dítěti třeba i jen mléko. Pokud ho odmítá, může vypít jogurtový nápoj, sníst jogurt či tvaroh. Některé dítě si dá rádo chléb se sýrem, neměl by být tavený, ale tvarohový nebo tvrdý, k tomu kousek zeleniny. Některé děti chtějí napodobovat tatínky a chtěly by k snídani uzeninu nebo paštiku jako on, to Kunová nekompromisně nepovoluje.

Rodiče by podle ní měli vždy myslet na to, že jsou pro své děti i v jídelních zvyklostech vzorem. Pokud sami nesnídají, těžko to mohou požadovat od dětí. A když to jinak nejde, mělo by dítě alespoň vypít ráno krabičku ochuceného mléka, dostane tekutinu, bílkoviny a energii.

Alternativní pohled

Alespoň o víkendu by si rodina měla dopřát společnou snídani, posedět a popovídat si o událostech předchozích dní. Je to dobré nejen pro zdraví, ale i pro utužování rodinných vztahů, shrnula lékařka.

Některé alternativní přístupy ke stravování, například ajurvéda, jde proti snahám protlačit snídani jakožto zdroj energie na nadcházející den. Snídaně by podle tohoto učení měli být lehké. Vydatnější snídaně si mohou dovolit jen fyzicky těžce pracující. Někteří lidé mohou snídani vypustit.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!