Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lékařům, kteří bojují s ebolou v Kongu, pomáhá místní motorkář

Před aplikací vakcíny pracovníci zjišťují zdravotní stav lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před aplikací vakcíny pracovníci zjišťují zdravotní stav lidí. | foto: Reuters

KINSHASA Zdravotníci ve východním Kongu, kteří pomáhají nemocným s ebolou, mají velmi ztíženou situaci a důležité je pro ně zejména získat si důvěru místních obyvatel. Pomáhá jim v tom mladý motorkář-taxikář, který vozí nemocné do zdravotnických zařízení.

Místní obyvatelé totiž často nedůvěřují sanitkám. Jak popsala agentura AP, když 23letého Germaina Kalubengeho požádá někdo o svezení, uvědomuje si, že může jít o otázku života a smrti.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Konžské úřady ale v srpnu zaznamenaly úspěch s použitím dvou zatím neregistrovaných léků, díky nimž mají lidé při včasné léčbě až devadesátiprocentní šanci na přežití.

Kalubenge onemocnění sám přežil a je tak vůči němu imunní. Nyní je často jediným řidičem, kterému místní komunita věří, že jim pomůže. „Každý den vstávám v pět ráno a čekám na telefonáty od těch, kteří se domnívají, že mají ebolu, ale nechtějí jet sanitkou,“ popsal Kalubenge. „V naší komunitě se sanitek bojí, myslí si totiž, že jim tam lékaři dají injekci s jedem a oni zemřou ještě, než se dostanou do nemocnice,“ dodal. Mladý muž svým chováním zdravotníkům bojujícím s nedůvěrou lidí velmi pomáhá. Loni například některé dny odvezl do zdravotnických zařízení až deset nemocných denně.

Během rok trvající epidemie zemřelo v Kongu již přes 2000 lidí. Jedná se o druhou nejvážnější epidemii tohoto virového onemocnění od roku 2014, kdy v západní Africe zemřelo 11.300 lidí.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které útočí na zdravotníky a nutí lidi, aby opouštěli své domovy. Místní obyvatelé v sobě mají také po desetiletích zkušeností s nekončícím ozbrojeným konfliktem zakořeněnou skepsi vůči úřadům a vojákům. Západním pracovníkům doprovázeným mírovými jednotkami OSN proto velice často nedůvěřují. Asi 40 procent lidí zde nevěří, že ebola existuje, nebo z jejího zavlečení do Konga viní právě lékaře. Nakažení často symptomy ignorují či skrývají a mohou tak přijít do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...