Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékařům, kteří bojují s ebolou v Kongu, pomáhá místní motorkář

Zdraví

  5:07
KINSHASA - Zdravotníci ve východním Kongu, kteří pomáhají nemocným s ebolou, mají velmi ztíženou situaci a důležité je pro ně zejména získat si důvěru místních obyvatel. Pomáhá jim v tom mladý motorkář-taxikář, který vozí nemocné do zdravotnických zařízení.

Před aplikací vakcíny pracovníci zjišťují zdravotní stav lidí. foto: Reuters

Místní obyvatelé totiž často nedůvěřují sanitkám. Jak popsala agentura AP, když 23letého Germaina Kalubengeho požádá někdo o svezení, uvědomuje si, že může jít o otázku života a smrti.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Konžské úřady ale v srpnu zaznamenaly úspěch s použitím dvou zatím neregistrovaných léků, díky nimž mají lidé při včasné léčbě až devadesátiprocentní šanci na přežití.

Kalubenge onemocnění sám přežil a je tak vůči němu imunní. Nyní je často jediným řidičem, kterému místní komunita věří, že jim pomůže. „Každý den vstávám v pět ráno a čekám na telefonáty od těch, kteří se domnívají, že mají ebolu, ale nechtějí jet sanitkou,“ popsal Kalubenge. „V naší komunitě se sanitek bojí, myslí si totiž, že jim tam lékaři dají injekci s jedem a oni zemřou ještě, než se dostanou do nemocnice,“ dodal. Mladý muž svým chováním zdravotníkům bojujícím s nedůvěrou lidí velmi pomáhá. Loni například některé dny odvezl do zdravotnických zařízení až deset nemocných denně.

Během rok trvající epidemie zemřelo v Kongu již přes 2000 lidí. Jedná se o druhou nejvážnější epidemii tohoto virového onemocnění od roku 2014, kdy v západní Africe zemřelo 11.300 lidí.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které útočí na zdravotníky a nutí lidi, aby opouštěli své domovy. Místní obyvatelé v sobě mají také po desetiletích zkušeností s nekončícím ozbrojeným konfliktem zakořeněnou skepsi vůči úřadům a vojákům. Západním pracovníkům doprovázeným mírovými jednotkami OSN proto velice často nedůvěřují. Asi 40 procent lidí zde nevěří, že ebola existuje, nebo z jejího zavlečení do Konga viní právě lékaře. Nakažení často symptomy ignorují či skrývají a mohou tak přijít do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí.

Autor:
Témata: Kongo, ebola, OSN, Afrika

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat