Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Třezalku a ginko raději ne. Léky pod stromečkem se hodí jen někomu

Zdraví

  5:43
V lékárně najdeme i další potenciální dárky: léky, doplňky stravy i kosmetiku. Je však třeba dobře vybírat.

Třezalka tečkovaná foto: Jana Ardanová

Pokud někomu sháníme dárek z lékárny, měli bychom jej znát. „Jestli je to někdo z rodiny, tak základní údaje jistě víme. Je ale taky nutné znát zdravotní stav, pokud možno užívané léky a neméně důležité je trefit se dárkem do vkusu, tedy zjistit nějak nenápadně předem, co by skutečně udělalo radost. Sebedražší dárek často nenahradí něco jednoduchého, osobního,“ říká Aleš Krebs, vedoucí lékárník ze Slatinic u Olomouce.

Poraďte se s odborníkem

U dárků z lékárny bychom si také měli dát přece jen pozor, abychom obdarovávanému spíš neublížili. „Veškeré léky v lékárně musí mít standardně prokázanou účinnost a bezpečnost. Je však důležité užívání i těch, které se vydávají bez předpisu, konzultovat s odborníkem. Potřebujete se poradit, jestli je preparát vhodný vzhledem ke zdravotnímu stavu obdarovaného, a pak se také zeptat na správné užívání, zejména dávkování a kombinace s jinými léky či potravou. Co může být u jednoho člověka naprosto bezpečné, u druhého nemusí platit,“ pokračuje Aleš Krebs.

Zcela zbytečné

Nezapomeňte, že i doplňky stravy mohou obsahovat látky či extrakty, které dokážou ovlivnit působení některých léků, které člověk užívá. Mají vliv na jejich vstřebávání a na metabolismus pacienta. Vezměme si některé potravinové doplňky a jejich účinky. Brusinky jako součást doplňku stravy neprokazují jednoznačný efekt na infekce močového ústrojí, možná pro pacienty s opakujícími se infekty močových cest. Ale kupovat je zdravým je zbytečné.

Bolavé klouby či rychlá energie? Doplňky stravy vás nespasí

U přípravků na klouby, kosti, chrupavky bychom měli opět vědět, komu je přípravek určen. Pro zdravou populaci jsou zbytečné a nefungují ani jako prevence. Pacienti s osteoartrózou, senioři, lidé s nadváhou a lidé s extrémní námahou kloubů tyto doplňky mohou využít. Mohou však ovlivňovat projevy cukrovky...

Pozor na zázvor, třezalku, ginkgo…

Laik obvykle nezná vzájemné interakce různých látek v doplňcích stravy mezi sebou nebo s léky. To může být nebezpečné. Třeba zázvor, grapefruit, pomelo nebo ginkgo biloba zpomalují metabolismus některých léků, takže mohou ovlivnit jejich účinek. Naopak schizandra či třezalka působení některých léků snižují. Pokud tedy má člověk, kterému chceme opatřit dárek z lékárny, předepsány medikamenty od lékaře, měli bychom jejich současné užívání konzultovat alespoň v lékárně. A ani vitaminy v podobě multivitaminových přípravků nemusí být vždy prospěšné, dokonce mohou zvyšovat rizika úmrtnosti. Za jistých podmínek se totiž mohou některé z vitaminů stát prooxidačními a poškozovat zdraví.

Doplňky stravy samy o sobě nepomohou v případě špatného stravování, nedostatku pohybu a přemíry stresu. Při doplňování širokého spektra vitaminů pak bude jejich nemalá část pro organismus nadbytečná. Navíc tím můžeme zatížit ledviny a játra. Nic se nestane, pokud je obdarovaný zdravý. Jiná situace může nastat, když má nemocné právě tyto orgány.

Na webu levně a výhodně?

I na internetu se dají sehnat léky a nejrůznější rady a názory, co pomáhá, co si určitě koupit a co je vyložený zázrak. Na další stránce ale nacházíte zcela protichůdné zkušenosti. Není proto příliš dobré se radami z webu řídit nebo dokonce léky či potravinové doplňky na internetu nakupovat, i kdyby byly za sebevýhodnější cenu.

„Nejlepší je získávat rady i jednotlivé léčivé přípravky z ověřených zdrojů a od ověřených výrobců. Také u doplňků stravy existuje řada rizik, kterým je možné se díky radě odborníka vyhnout a obdarovanému skutečně pomoci. Osobně i v jiných případech spojených se zdravím doporučuji pacientům navštěvovat,jejich‘ lékárnu a lékárníka, kterým důvěřují a kde s nimi vše důkladně proberou a vysvětlí,“ pokračuje Aleš Krebs.

Pozor na doplňky stravy. Mohou snížit účinnost léků

Před Vánocemi se slatinický lékárník často setkává s tím, že lidé pořizují léčebné prostředky seniorům i další rodině pod stromeček. „Je to celkem běžný jev. I proto, že si senioři sami třeba nějaký dražší přípravek nekoupí, byť by jim mohl pomoci. A je to spojeno také se snahou danému člověku skutečně maximálně pomoci od nějakých obtíží. Proto je důležité, aby darující znal co nejvíce o obdarovaném. A pak se poradil v dobré lékárně,“ líčí magistr Krebs.

Nepodléhejte reklamě

Na jedné věci se shodnou asi všichni lékárníci: nic automaticky neplatí pro každého. Při výběru dárku z lékárny musíme přesně vědět, o jakého pacienta jde. Pak lékárník může poradit, co kupovat a co raději pominout.

„Právě při konzultaci s pacientem nebo jeho rodinným příslušníkem někdy dojdeme k tomu, že mu není s čistým svědomím co doporučit tak, aby to dávalo smysl a přinášelo to nějakou hodnotu navíc oproti stávajícímu stavu. Ale většinou něco konkrétního vybereme a všichni jsou spokojeni,“ říká Aleš Krebs.

Zbytečné je podle něj pořizovat věci, o nichž předem víme, že o ně obdarovaný nestojí. K ničemu není ani nekriticky podléhat reklamě na léčivé přípravky. Pokud vás zaujme, proberte to ještě s odborníkem, a pak uvidíte, jaký efekt to skutečně může přinést.

Autor: