Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Léky používané při chemoterapii mohou být nebezpečné pro sestry

Zdraví

  7:00
PRAHA - Léky používané pro chemoterapii mohou být zdraví škodlivé pro zdravotní sestry. Takzvaná cytostatika jsou toxická a lidé, kteří s nimi pracují, musejí chodit na pravidelné zdravotní prohlídky. Podle informací Státního zdravotního ústavu mohou mít sestry stejné vedlejší účinky jako pacienti.
Zdravotní sestra (ilustrační snímek)

Zdravotní sestra (ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Při přípravě léků nosí farmaceuti ochranné obleky a roušky, sestry většinou ale chrání jen rukavice. Podle výzkumu prezentovaného Aesculap akademií byla doporučená hranice kontaminace překročena až ve čtvrtině vzorků z 19 kontrolovaných nemocnic.

Potíže vidění mohou souviset s revmatem, varuje lékař

„Nejčastější kontaminace zdravotnického personálu je přes kůži a sliznice. Prevence je bohužel nedostatečná. Tam, kde se cytostatika připravují, je zákonem daná dokonalá ochrana personálu. Ale tam, kde se chemoterapie aplikuje, jsou předepsány jen rukavice. To je zoufale málo,“ uvedla Darja Hrabánková Navrátilová z Onkologické sekce České asociace sester. Nebezpečné může být i nemocniční prádlo kontaminované potem, stolicí či zvratky léčených pacientů.

Cytostatika se v nemocnicích připravují ve speciálních prostorech, které jsou oddělené. „Obecně lze konstatovat, že aplikační prostory na odděleních jsou srovnatelně kontaminované jako prostory ve speciálním izolátoru v přípravně cytostatik, kde se léčebný roztok ředí. Jenže tam jsou lékárníci chráněni nesrovnatelně lépe,“ dodala.

Kontaminovaná razítka, tužky a telefony

Přítomnost cytostatik byla odhalena na pracovních plochách v sesterně, v sanitární místnosti, ale také například na telefonech, tužkách, razítkách nebo přenosném počítači, se kterým při aplikaci chemoterapie zdravotnický personál manipuluje.

Kontaminovaná bývá také podlaha pod infuzním stojanem, kde při rozpojování infuzních setů může ukápnout lék na podlahu, odkud se pak může roznášet na obuvi dál po oddělení. Některé nemocnice proto používají speciální víceramenné sety, které ukápnutí infuze s lékem zabraňují. „Je to jeden z mála ochranných prostředků, který zdravotníky opravdu chrání v průběhu celého procesu aplikace až po likvidaci,“ dodala Hrabánková Navrátilová.

„Téměř čtvrtina vzorků byla nad doporučeným limitem. Úroveň kontaminace v ČR je srovnatelná s ostatními západoevropskými zeměmi a díky pravidelnému monitoringu se situace na pracovištích stále zlepšuje,“ uvedla vedoucí úseku přípravy cytotoxických léčiv z Ústavní lékárny Masarykova onkologického ústavu v Brně Lenka Doležalová.

Nutné je trvalé vzdělávání zdravotníků

„Bezpodmínečně nutná je trvalá edukace zdravotníků, kteří musejí být s riziky ve svém pracovním prostředí seznámeni a sami zodpovědně přistupovali a dodržovali bezpečnostní opatření,“ řekl garant zdravotnické vzdělávací organizace Aesculap Akademie Tomáš Kovrzek, která pořádala pro zdravotníky sympozium.

Studie citované na webu České onkologické společnosti ukázaly, že nechráněný zdravotnický personál měl v moči vyšší hladiny mutagenních látek. Kromě toho se u pracovníků objevily i jiné nežádoucí účinky, jako je častější výskyt potratů, nízká porodní váha jejich narozených dětí nebo neplodnost.

Cytostatika jsou léky, které ničí nádorové buňky, ale poškozují i některé zdravé buňky. Proto je chemoterapie doprovázena některými nežádoucími účinky, jako je nevolnost a zvracení. Na jejich potlačení ale existují další léky.

Autor: