Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvasinky, kožní problémy a infekce. Léto je pro intimní partie rizikové

Zdraví

  6:02
V teplých měsících stoupá počet vaginálních mykóz až o padesát procent. Na vině jsou letní sporty, ale také nadbytek cukrů. Přemnožené kvasinky přitom mohou potrápit i muže.
Opalování - ilustrační foto.

Opalování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

S tímto nepříjemným problémem se během svého života setkala většina žen. Vaginální mykóza je infekční onemocnění pochvy způsobené kvasinkami, pro které je charakteristické nepříjemné svědění až pálení, atypický výtok a zarudnutí.

„Kromě klasického svědění se může v počátečních fázích onemocnění objevit i pocit suchosti či pálení v poševním vchodu a nejasné bolesti při pohlavním styku nebo při močení. Následný výtok vůbec nemusí být tvarohovitý, ale klidně i vodnatý,“ upřesňuje docent Vít Unzeitig, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Na léčbu jogurtem zapomeňte

Dobrá zpráva je, že není ihned nezbytné s tímto choulostivým problémem zamířit do gynekologické ordinace, prostředky k ošetření vulvovaginálních mykóz jsou volně prodejné v lékárnách, jde o kapsle, které se zavádějí do pochvy, a masti. Docent Unzeitig nicméně doporučuje důsledně dodržovat rady v příbalovém letáku o způsobu a délce léčení. Jinak bude kúra neúspěšná.

Vydat se k lékaři je nutné v případě, pokud výtok podezřele zapáchá, medikace nezabírá a potíže neustupují. „Potom může být samoléčení rizikem. Příčin vulvovaginálního dyskomfortu je více a musíme je diagnostikovat i léčit včas,“ upozorňuje Unzeitig. Lékaře byste v každém případě měla navštívit, pokud jste těhotná, patříte mezi mladistvé nebo vás podobný zánět trápí poprvé.

Bezpečný průvodce letními radovánkami

Jak se vyhnout bradavicím a plísním:

 • K bazénu a do veřejných sprch se obouvejte, nechoďte zde bosi. Ideální jsou žabky.
 • Noste otevřenou obuv, boty střídejte. Často si měňte ponožky. 
 • Na škodu není omývat nohy antibakteriálním mýdlem. 
 • Po koupání se řádně osušte, nezapomeňte na prostory u prstů na nohou.
 • Jednou za čas si můžete nohy i obuv vydezinfikovat k tomu určeným prostředkem. 
 • Nepůjčujte si na sport ani na návštěvě cizí obuv.
 • Mějte na nohy vlastní ručník.

Jak se vyhnout vaginální mykóze:

 • Netravte příliš času v mokrých plavkách, mějte k dispozici suché na převlečení. 
 • Volte volnější spodní prádlo, těsné kalhotky i silonky jsou na škodu. 
 • Dbejte na intimní hygienu, ale nedělejte výplachy pochvy.
 • Při koupání lze používat speciální tampony odpuzující vodu. 
 • Omezte sladká jídla. 
 • Nestresujte se.

Babská rada nabádá nanést na menstruační tampon bílý jogurt se živými kulturami a zavést si jej na noc do pochvy. Podobných návodů jsou plné internetové diskuse. Ale jde spíš o přežitek, jejž gynekolog praktikovat příliš nedoporučuje. „Jogurtová šílenství už jsou snad za námi,“ podotýká.

Hygieničtější a efektivnější variantou jsou speciální probiotické tampony, do nichž potřebné laktobacily zabudoval už výrobce, k sehnání jsou v lékárně. „Zavádí se na noc do pochvy jako v době menstruace. V době spánku probiotické tampony nejenže odstraní z pochvy nežádoucí tekutiny a vyčistí ji, ale především do ní uvolní několik miliard mléčných bakterií, které okamžitě posilují samočisticí režim pochvy a její obranyschopnost před infekcí v průběhu našich dalších aktivit,“ vysvětluje Vít Unzeitig.

Většinou musí žena, již sužuje zánětlivá vaginální mykóza, vynechat na nějakou dobu pohlavní styk. Nejde sice o pohlavně přenosnou infekci, ale partnera mohou následně zaskočit kožní problémy, například opuchnutí, většinou ovšem odezní samy. Navíc styk může ženu bolet.

Bylo by ale chybou si myslet, že mykózy se týkají pouze žen, k přemnožení kvasinek a plísní může dojít i u mužů. Příznaky jsou podobné jako u žen.

Mokré plavky, kolo, zmrzlina

Přestože vaginální mykózy nejsou nic neobvyklého, v letních měsících napadají ženy častěji. Ostravský gynekolog Vít Unzeitig v tomto období eviduje až o polovinu více pacientek se svědivým výtokem.

Na vině jsou změny stravovacího režimu i osobní hygieny, letní sporty, mokré plavky i koupání na koupalištích a v rybnících. „Schválně neříkám v moři, protože slaná voda je z pohledu lidského těla velmi hojivá a kůži či sliznicím spíše pomůže, než ublíží. O vodě v rybnících a veřejných koupalištích to neplatí. Až u poloviny žen může taková koupel vyvolat změny kyselosti poševního prostředí s rizikem pomnožení kvasinek či jinak neškodných bakterií,“ vysvětluje lékař.

Bez rizika není ani chlorovaný bazén, dezinfekční prostředky mohou zahubit některé důležité poševní bakterie. Ženská pochva je totiž unikátním ekosystémem, jehož harmonii je velmi snadné narušit, a následně vzniká živná půda pro přemnožení bakterií a kvasinek.

Při koupání, v rámci prevence či během léčby, je vhodné používat speciální tampony odpuzující vodu, které zabrání průniku nežádoucí tekutiny do pochvy. Běžné menstruační tampony vodu naopak pohltí a rozvoj mykózy mohou spíš urychlit.

Bazén v Podolí

Léto nicméně nemusí být synonymem kvasinkové infekce, je-li dodržováno několik zásad. Nezůstávejte v mokrých plavkách a po koupání se řádně osušte. Právě ve vlhkém prostředí se totiž kvasinkám daří nejvíce, a proto je riziková i dlouhá jízda na kole.

Vyvarujte se příliš těsného spodního prádla i silonek. Dbejte na osobní hygienu, nejlépe jedenkrát denně se sprchujte, lze si rovněž pořídit mýdlo na intimní partie. Naopak výplachy pochvy jsou nežádoucí. K rozvoji mykózy pak přispívá také stres a nevhodné jídlo a pití, znamená to vyhnout se nadbytku cukrů ve stravě, které v létě představuje například zmrzlina, alkoholické či slazené nápoje. Vliv má i užívání antibiotik a hormonální antikoncepce.