26. června 2014 6:31 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Levné sluneční brýle mohou způsobit migrénu, říká odbornice

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | foto: Shutterstock

Kateřina Tyx, optometristka oční kliniky Gemini v Praze-Průhonicích. Sluneční brýle by neměly být jen módním doplňkem, říká.

LN Jak poznáme, že kupujeme kvalitní sluneční brýle, které nás ochrání před celým spektrem ultrafialového záření?
O tom, zda brýlové čočky obsahují UV filtr, nás informuje označení na brýlích. Musí tam být napsáno UV 400, což znamená, že brýlové čočky absorbují ultrafialové záření s vlnovou délkou 400 a méně nanometrů, a chrání tak oči v celém spektru paprsků UVA a UVB.

LN Je UV filtr závislý na stupni zabarvení brýlí?
Nikoliv. I čiré čočky mohou mít UV filtr chránící před ultrafialovým zářením. Zabarvení brýlových čoček se označuje stupnicí 0 až 4, přičemž 0 je nejsvětlejší, 4 nejtmavší. Intenzita zabarvení se liší v procentech: od 0 do 90 procent, případně až do 100 procent. Ale s UV filtrem zabarvení nesouvisí.

LN Do jakého počasí a při jakých aktivitách se brýle jednotlivých stupňů zabarvení používají?
Brýle z kategorie 0, tedy se zabarvením0až 20 procent, mají čočky čiré nebo jen lehce zatónované a slouží jako ochrana při vycházkách, jízdě na kole, práci na zahradě, za snížené viditelnosti nebo při oblačném počasí. Zabarvení 1. stupně, od 20 do 60 procent, jsou čočky žluté, někdy oranžové, rozjasňující, a slouží jako ochrana při lyžování a ostatních sportech. Používají se při polojasném počasí. Brýle s 2. stupněm zabarvení, tedy od 60 do 80 procent, jsou čočky s mírným ztmavením vhodné pro běžné nošení a sportovní aktivity a používají se při mírné intenzitě slunečního svitu. Třetí kategorie zabarvení, od 80 do 90 procent, jsou čočky se standardním ztmavením, používané při vysoké intenzitě slunečního svitu. Většina brýlí, které si kupujeme k moři, má zabarvení tohoto 3. stupně.

LN Pro koho jsou určeny brýle 4. stupně s nejsilnějším zabarvením?
Jedná se o čočky určené pro extrémní sportovní aktivity ve vyšších nadmořských výškách – pro horolezectví a skialpinismus. Nelze je používat pro řízení automobilu, protože jsou velice tmavé a ovlivňují naši zrakovou ostrost. Chrání nás při maximální intenzitě slunečního svitu a při jeho odlesku od povrchu, jako je sněhová plocha. Navíc musejí splňovat i jiná kritéria: je třeba, aby měly po stranách ochranné kryty, a sluneční záření tak nepronikalo ani nikde okolo očí, protože ve vysokých nadmořských výškách je záření silné a velmi ionizující. Odražené paprsky ultrafialového záření, které pronikají kolem obrouček brýlí, tzv. periferní UV záření, jsou totiž ještě škodlivější než běžné UV záření a bez postranních krytů brýlí bychom na tom za takových podmínek byli stejně, jako kdybychom sluneční brýle vůbec neměli.

LN Co na ochranu očí doporučíte lidem s dioptriemi?
U pacientů, kteří mají dioptrie a nosí pod sluneční brýle kontaktní čočky, doporučujeme nosit kontaktní čočky s UV filtrem. Některé už UV filtr přímo obsahují, takže ty chrání oko i tímto dalším stupněm. Například pacientům, kteří jdou na operaci šedého zákalu, doporučujeme, aby si vybrali nitrooční čočky se žlutým filtrem, který filtruje modré světlo a zbytkové UV záření, čímž chrání sítnici před škodlivým zbytkovým UV zářením. Čočky s UV filtrem jsou u nás běžně k dostání a na trh s nimi přichází stále více firem. Jde o žádanou věc, kterou pacienti velice preferují.

LN Řešením ale může být i kombinace slunečních a dioptrických brýlí…
Jde o dioptrické sluneční brýle, u kterých platí stejné, jmenované stupně zabarvení 1 až 4, jen stupně 4 se u nich dosahuje těžko. Do města nebo k moři ovšem tento stupeň nepotřebujeme. U dioptrických slunečních brýlí záleží hlavně na tom, kde je budeme používat. Hodně oblíbené je například gradální zabarvení, kdy v horní polovině brýlové očky je zabarvení tmavší a postupně slábne. Je vhodné pro řízení auta, do města a uzpůsobené tak, abychom při vstupu do obchodu nebo při vjezdu do tunelu přece jen něco viděli.

LN Oční lékaři doporučují kupovat brýle v očních optikách a sportovní sluneční brýle v renomovaných prodejnách se sportovními potřebami. Koupila byste si brýle u stánku?
Spousta brýlí ze stánků už dnes UV filtr má, ale ne v plném rozsahu ultrafialového záření UVA aUVB, a navíc nejsou takové brýle vyrobeny z optického materiálu. Je to kus lisovaného plastu, který má i další optické vady, způsobující až migrénu. Když ale moje dítě sluneční brýle třeba na dovolené ztratí a potřebuji mu nějaké rychle koupit, asi bych stánkem vzala zavděk. Ono je totiž za chvíli zničí nebo zase ztratí a na dovolené nebudu hledat obchod. Pokud by tedy šlo o nějaký jeden týden, pak ano. Za normálních okolností bych ale brýle koupila jen v optice, abych měla jistotu, že mají UV filtr v plném rozsahu a nejsou vyrobeny z vadného materiálu. U brýlí ze stánku navíc často vyskakují z rámečků čočky a na větším slunečním žáru se jim kroutí okraje, takže takové brýle na nějaké dlouhé používání stejně nejsou.

LN Lze si při pochybnostech o zakoupených slunečních brýlích nechat jejich kvalitu změřit?
V očních optikách dnes můžete běžně požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení skel brýlí. Doporučujeme to hlavně v případech, kdy brýle nebyly zakoupeny v renomované prodejně. Částky za tuto službu nepřesahují 50 až 100 korun. Samozřejmě že brýle, které si kupujeme nově, by všechna tato označení již měly mít: jak označení UV 400, tak i stupeň zabarvení.

LN Zaznamenala jste v praxi zákazníky, kteří si sluneční brýle kupovali z úplně jiných důvodů, než by měli?
Zákazníci by si měli především uvědomit, že brýle nejsou jen módní doplněk. Osobně jsem se setkala třeba s tím, že přišla zákaznice a brýle si vybírala jako čelenku – nezkoušela je na očích, ale na hlavě. V jejím případě šlo jen o to, aby jí to „seklo“, když přijde do společnosti nebo do obchodu a brýle demonstrativně zvedne nad čelo. Vůbec ji nezajímalo, jestli jí brýle sedí na obličeji, kam patří, a jestli jí budou chránit oči a oční okolí.

Renáta Gebauerová