Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lidí s krátkozrakostí je stále více. Prevencí může být pobyt venku

Oko (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Krátkozrakých pacientů stále přibývá. A vědci si čím dál častěji lámou hlavu nad tím, čím to je. Nárůst krátkozrakosti je patrný zejména u dětí a mladých lidí.

Mezi nejrozšířenější zrakové poruchy patří takzvané refrakční vady – to jsou takové, při nichž se světelné paprsky dopadající na oko v oční čočce nesprávně lámou. Kvůli tomu se obraz na oční sítnici nezobrazí tak, jak by měl. Důsledkem je pak neostré vidění. Největší počet takovýchto pacientů trpí krátkozrakostí.

Lékaři bezpečně vědí, že tato oční vada souvisí s dědičností. Už při narození tedy záleží hodně na tom, jakou délku oka, tvar čočky a rohovky podědíme. Pokud jsou naši rodiče krátkozrací, musíme počítat s rizikem, že tato oční vada postihne i nás.

Stále častěji odborníci hovoří o tom, že přibývající počet krátkozrakých pacientů může souviset také s velkou oblibou moderních elektronických zařízení. Už poměrně malé děti tráví dlouhé hodiny před obrazovkou počítače nebo mobilu. Spoustu času věnují intenzivní práci na blízko, při níž mnohdy nutí oko k častému zaostřování na krátkou vzdálenost. Tím si mohou krátkozrakost aktivovat nebo zhoršovat.

Krátkozrakost se může projevit během dětského vývoje, kritické bývá zejména období puberty, kdy růstem prochází nejen pohybový aparát, ale i oko. A pokud je příliš dlouhé, nastává problém. Za běžných okolností se totiž paprsek světla zaostřuje až na sítnici, v těchto případech však k lomu dochází už před ní. Krátkozraký člověk tak vidí vzdálené předměty rozmazaně, neostře.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

Kontaktní čočky z internetu nejsou ty nejlepší

Nejmodernější lasery šetří povrch oka

Pět miliard krátkozrakých do roku 2050

Na leukemii je genová terapie

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY (plat 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 25 000 Kč