7. října 2015 9:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nemoc kuřáků hrozí u silnic a továren. Nyní ale míří i na mladé

Plíce, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plíce, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Chronická obstrukční plicní nemoc zabíjí nyní více Čechů než dřív. Onemocnění hrozí nejen aktivním, ale i pasivním kuřákům. Čím dál tím častěji se však mluví i o dalších vlivech, které se na vzniku choroby podílejí.

„Pokud někdo bydlí v blízkosti frekventované silnice nebo v průmyslové lokalitě, má reálné riziko vzniku této nemoci, i když je nekuřák,“ upozorňuje doktor Vladimír Koblížek z Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Podobně jako ten, kdo pracuje v zemědělství s různými postřiky a nepoužívá ochranné pomůcky.“

Rostoucí počet pacientů má do jisté míry na svědomí stárnutí populace. Chronická obstrukční plicní nemoc (známá i pod zkratkou CHOPN) se totiž převážně vyskytuje u lidí ve vyšším věku. „V současné době však stále častěji postihuje lidi ve středním a mladším věku,“ říká primář 1. kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Votruba. Mezi svými pacienty má dnes i dvaatřicetiletého muže, který začal kouřit už ve svých 12 letech.

Průběh choroby dokážou dnes lékaři zmírnit, ale zcela vyléčit ji zatím nedovedou.

Ve středeční příloze LN Medicína a věda se dále dočtete:

  • Kouření může zkrátit život o patnáct let

  • Geny určují, komu cigarety ublíží víc

  • Elektrody na hlavě posilují dětský mozek

Ivana Matyášová, autorka je spolupracovnice LN , Lidové noviny