Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Recept na dlouhý život. Sportovat, ale přitom mít mírně přes váhu

Zdraví

  8:21
Obezita i nadváha patří k obávaným strašákům. Za určitých okolností ale mohou být kilogramy navíc výhodou.
V seniorském věku je klíčovým i pohyb, shodují se lékaři.

V seniorském věku je klíčovým i pohyb, shodují se lékaři. foto: Shutterstock

Podle epidemiologických studií mají sedmdesátníci s mírnou nadváhou šanci dožít se delšího života než ti štíhlejší. „Američané navíc zjistili, že lehce obézní lidé, kteří sportují, jsou na tom z kardiovaskulárního hlediska lépe než ti o něco lehčí, ale nesportující,“ říká profesor Martin Haluzík, předseda České obezitologické společnosti.

Podle jeho názoru je třeba snížit hmotnost natolik, aby byl člověk schopný normálně fungovat. Obzvlášť obtížné to přitom bývá zejména u těžce obézních pacientů, kterým již hrozí vážné zdravotní komplikace. V takovém případě se toto řešení někdy neobejde bez chirurgického zásahu.

LN: Senioři dostanou nové očkování zdarma

Souboj s obezitou je přitom vždy záležitostí na celý život. Úspěšně ho zvládne přibližně třetina pacientů – někteří svoji snahu vzdají hned po první návštěvě obezitologické ordinace, další pak ve chvíli, kdy se od lékaře dozvědí, že jim místo zázračného léku „naordinuje“ víc pohybu a změnu jídelníčku.

Zároveň je třeba počítat s tím, že v seniorském věku má výživa určitá specifika. „Senioři mají jiné nutriční potřeby než lidé v produktivním věku,“ říká Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka pražské Thomayerovy nemocnice. „Množství jednotlivých živin je proto zapotřebí přizpůsobit nejen jejich vyšší spotřebě, ale i horšímu vstřebávání a využití jednotlivých složek.“

Organismus seniorů navíc postupně prochází fyziologickými změnami, které mohou mít na svědomí nedostatečný příjem potravy – nejen kvantitativní, ale i kvalitativní. Jinak řečeno senioři bývají ohroženi nejen obezitou, ale velice často i podváhou. Téměř 80 procent seniorů má snížené chuťové a čichové vnímání a také opotřebené chuťové pohárky, což celkově snižuje chuť k jídlu.

V každém případě se odborníci shodují, že vedle vhodného jídelníčku je pro zdravý život v seniorském věku klíčový právě pohyb. Ale i ten je nutné provádět s rozvahou. V posledních letech se ortopedické ordinace plní právě staršími lidmi, kteří svému tělu ve snaze sportovat spíš ublížili.

  • Jaké sporty jsou vhodné v seniorském věku a čemu se naopak raději vyhnout? 
  • Jakou vzdálenost by měli starší lidé každý den ujít? 
  • Jaké nové metody pomáhají na zničené klouby? 

Dozvíte se v dnešní příloze Medicína a věda LN.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat