Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Špičkovými antibiotiky se zbytečně léčí banality

Zdraví

  6:00
PRAHA - Čeští pacienti zbytečně často odcházejí od svých lékařů s receptem na antibiotika. Navíc dostávají ta specializovaná, a tudíž drahá. „Pokud by se specializovaná antibiotika předepisovala jen tam, kde jsou potřeba, a navíc správně, mohly by na nich pojišťovny ušetřit miliardu korun,“ vysvětluje Michal Prokeš ze společnosti Infopharm.

Prášky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uvážlivější přístup by nejenže snížil výdaje, ale také nebezpečnou a stále rostoucí odolnost bakterií vůči lékům. Například pro angínu má být první volbou penicilin s úzkým spektrem. Ten se ale v Česku předepisuje třikrát méně než ve Švédsku. „Naopak plýtváme drahým chráněným penicilinem, který se v Česku užívá dokonce patnáctkrát častěji. Měl by být přitom určen jen pro vybrané infekce,“ dodal Prokeš.

Nebezpečný mix

Ve Švédsku totiž dostávají lékaři od zdravotních pojišťoven rozbory, jak dobře předepisují léky a především antibiotika. Tato severská země se může chlubit nejnižší antibiotickou rezistencí na světě. V Česku se to ale zatím neděje.

Navíc antibiotika mohou negativně působit na účinky dalších léků, které nemocný bere. „Například antibiotikum klarithromycin je hojně předepisováno na pohotovostech, kde neznají lékový režim pacienta. Zachytili jsme případ šedesátiletého muže, který pravidelně užíval warfarin proti srážení krve. V kombinaci s tímto antibiotikem by mu ale hrozilo krvácení,“ popisuje příběh z praxe Veronika Krajčová z nemocniční lékárny Fakultní nemocnice Motol.

Autor:

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat