Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Brit nakažený ebolou poletí domů speciálem, nemocných zdravotníků je 225

Logo Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO). | foto: Wikipedia CommonsReprofoto

LONDÝN/FREETOWN Británie se rozhodla evakuovat ze Sierry Leone svého občana nakaženého ebolou, poslala pro něj letoun královského letectva. Brit pracoval v ošetřovatelském středisku pro pacienty s ebolou na východě Sierry Leone, což je oblast, která je epidemií silně zasažena. Agentura AP uvedla, že Světová zdravotnická organizace také zvažuje evakuaci svého zaměstnance, který se nemocí nakazil rovněž v Sieře Leone.

První Brit nakažený zákeřnou nemocí se bude léčit v londýnské nemocnici Royal Free Hospital, která má zvláštní jednotku pro infekční nemoci. Britské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pacientovi "není v tuto chvíli příliš špatně".

Filipíny přikázaly návrat

Nakažení lékaři

Současná epidemie eboly si vyžádala životy takřka 130 lékařských pracovníků. Nakazilo se jich dosud více než 225.

Evakuaci svého nakaženého pracovníka zvažuje také Světová zdravostnická organizace. "Jde o první případ, kdy se nemocí nakazil zaměstnanec pracující pod záštitou společnosti," uvedla organizace ve svém prohlášení.

Filipíny v neděli nařídily návrat domů svým občanům, kteří pracují v zasažených zemích - v jejich případě jde o Guineu, Sierru Leone a Libérii. Povinná evakuace by se měla týkat zhruba 3500 lidí.

Summit raději zrušili

Benin kvůli šíření eboly zrušil setkání ministrů zdravotnictví afrického kontinentu. Summit se měl v zemi konat začátkem září za účasti představitelů 47 států. Podle vyjádření ministra zahraničí Beninu je "důležité setkání posunuto po konzultacích se zástupci Světové zdravotnické organizace".

ČTĚTE TAKÉ

Ebola řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nepotvrdily.

Americká vládní Agentura pro mezinárodní rozvoj v neděli do ebolou nejvíce postižené Libérie doručila 16 tun lékařského vybavení. Podle agentury AFP jde o první dodávku. Společnost již začátkem tohoto měsíce oznámila, že na boj s ebolou uvolní 12 milionů dolarů (přes 252 milionů Kč).

Ebola už také v Kongu

Po zemích západní Afriky se nemoc rozšířila také v Kongu, tedy ve střední části kontinentu, kde na podobné příznaky zahynulo již 70 lidí. Konžský ministr zdravotnictví dnes podle agentury Reuters oznámil, že na severu země se potvrdily dva případy nakažení ebolou z osmi testovaných lidí.

Podle místních zdrojů zasáhla nová epidemie několik vesnic v Rovníkové provincii, kde byl přitom hlášen první známý případ eboly na světě v roce 1976. Úmrtnost u nakažených činila ale 12 procent, což dává naději, že ve většině případů o ebolu jít nemusí. U eboly je úmrtnost asi šedesátiprocentní.

Epidemie Eboly

  • Epidemie eboly si dosud vyžádala v západní Africe 1427 mrtvých z 2615 nakažených, kteří jsou nyní oficiálně evidováni.
  • Podle WHO však existují "šedé zóny", kam lékaři nemají přístup, takže počet obětí může být daleko vyšší.
  • Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení.
  • Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.
,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...