24. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Počet lidí infikovaných lymskou boreliózou loni stoupl o 1781 případů

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Loni výrazně přibylo lidí, kteří onemocněli chorobami přenášenými klíšťaty. Klíšťovou encefalitidu mělo 565 lidí, což je o 210 více než o rok dříve, lymskou boreliózu lékaři zaznamenali ve 4694 případech, což je meziroční nárůst o 1781. Vyplývá to předběžných dat, které poskytl Jan Kynčl z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu. Data podle Kynčla nejsou definitivní, pokud se ale budou měnit, pak jen minimálně.

Přes vysoký nárůst onemocnění nebyl loňský výskyt rekordní. Více případů boreliózy, a to 4834, zaznamenali odborníci v roce 2011. U encefalitidy byl rekordní rok 2006 s 1029 případy. Přes osm stovek lidí onemocnělo i v letech 2009 a 2011.

Proti encefalitidě, neboli klíšťovému zánětu mozku, je možné se chránit očkováním, které zahrnuje tři dávky. Asi po třech až pěti letech odborníci doporučují přeočkování. Cena jedné dávky se podle nabídek očkovacích center nyní pohybuje zhruba mezi 800 a 900 korunami. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny, příspěvek ale nepokryje všechny náklady. Očkována je v Česku asi čtvrtina populace.

Na příspěvcích pojišťovny ročně vydají desítky milionů korun, další desítky milionů stojí ročně léčba pacientů s klíšťovou encefalitidou. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu pojištěnců, v roce 2015 vydala na léčbu 15,4 milionu korun.

Nejčastěji se lidé klíšťovou encefalitidou nakazí přisátím infikovaného klíštěte. Virus se na člověka může přenést například i pitím tepelně neupraveného mléka nebo nepasterizovaných mléčných výrobků. V první fázi se příznaky onemocnění podobají chřipce, v druhé fázi může být napaden nervový systém. Pacient může mít i po vyléčení nemoci trvalé následky v podobě bolestí hlavy, sníženého soustředění a výkonnosti, třesu nebo obrny končetin.

Také první příznaky boreliózy připomínají chřipku. U části lidí se vytvoří červená skvrna s bílým středem. Až třetina žádné příznaky v první fázi nemá, nemoc přejde do hůře léčitelných stadií zahrnujících záněty kůže, kloubů a šlach, infekce centrálního nervového systému, napadení srdce či očí. Očkování proti borelióze neexistuje, nemoc se léčí antibiotiky.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.