130 let
V některých ohledech mohou být dětští vegetariáni zdravější než jejich...

V některých ohledech mohou být dětští vegetariáni zdravější než jejich masožraví vrstevníci. | foto: Shutterstock

Malí vegani a vegetariáni; hazardují rodiče se zdravím potomků?

Zdraví
  •   14:42
Praha - Otázka vegetariánství a veganství dospělých lidí nevzbuzuje přílišné emoce. Češi se řídí pravidlem "Žij a nech žít". Ovšem v jednom případě se toto téma může stát příčinou hádek, a to pokud jde o stravu dětí. Je odpírání masa a případně všech potravin živočišného původu důkazem nezodpovědnosti rodičů a hazardem se zdravým vývojem potomků?

V roce 2016 se o rozruch postarala italská poslankyně Elvira Savinová, když podala návrh, aby rodiče, kteří vedou děti k veganství, byli potrestáni až ročním vězením. Zpráva o radikálním nápadu se dostala do zahraničních médií. Díky tomu se k návrhu vyjádřila organizace Physicians Committee for Responsible Medicine (Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu), sdružující tisíce praktických lékařů. Organizace poslankyni vyzvala, aby návrh stáhla. Veganská dieta podle ní snižuje riziko dětské obezity a také pravděpodobnost infarktu, některých forem rakoviny a řady dalších zdravotních problémů. Je tu však jedno „ale“. Organizace je totiž veganství příznivě nakloněna již od svého založení.

Vězení za podvýživu

Vegan, vegetarián, pollotarián. Vyznáte se ve stravovacích návycích?

Ve Spojených státech kvůli veganské stravě někteří rodiče skutečně skončili ve vězení. Jednalo se však o případy, kdy byla dieta výstřední a příliš striktní a děti kvůli ní trpěly podvýživou. Jade Sandersová a Lamont Thomas byli odsouzeni na doživotí poté, co jejich šestitýdenní syn, krmený pouze sójovým mlékem a jablečným džusem, zemřel. Elizabeth Hawková stanula před soudem proto, že pro změnu věřila, že jejímu batoleti bude stačit ovoce a ořechy.

Uvedené případy jsou extrémy. Jak jsou na tom ale se zdravím děti v běžných rodinách, stravujících se vegansky či vegetariánsky? Daniel Olivier Sutter z univerzity vBernu si v roce 2017 dal tu práci a prošel řadu studií, které se zabývaly vlivem veganské stravy - tedy stravy vylučující nejen maso, ale veškeré potraviny živočišného původu - na vývoj a zdraví dětí. Dětští vegani nemají podle výsledků studie potíže s dostatečným příjmem bílkovin a nemastných kyselin. Co se týče zinku a jódu, studie doporučuje jejich zvýšený příjem prostřednictvím potravinových doplňků. Problémem je vápník, kterého mají děti v průměru pouze polovinu, než je doporučované množství. Negativní důsledky studie nenalezla.

Podle očekávání upozorňuje na riziko nedostatku vitaminu B12, pokud o něj není strava obohacována. Veganské děti jsou sice o trochu menší a lehčí než jejich maso konzumující vrstevníci, nejde ale o rozdíl vybočující z normy. Veganská strava je tak podle studie účinným nástrojem, jak předcházet dětské obezitě.

Nedostal ve vězení veganskou stravu. Porušení lidských práv, zastal se soud obžalovaného anarchisty

Dívky veganky mívají pozdější nástup první menstruace. Vysvětlení je třeba hledat v množství tělesného tuku, který nástup menstruace může ovlivňovat. Děvčata na rostlinné stravě ho mají méně než jejich vrstevnice na běžné stravě.

V jedné věci mají veganské děti výhodu, a to je příjem kyseliny listové. Tato látka patří do skupiny vitaminů B a je kromě jiného důležitá při krvetvorbě v kostní dřeni. Chrání rovněž před některými druhy rakoviny a před zánětlivými onemocněními, jako je Crohnova choroba. Z dětí konzumujících maso jich podle studie celá třetina trpí nedostatkem tohoto vitaminu. Proti tomu u veganských dětí je nedostatek kyseliny listové vzácný. Nejednoznačný je pohled studie na kravské mléko. To je bohatým zdrojem živin - kromě jiného vápník, selen a zinek a vitaminy A, D a E - a pro lidský organismus nezbytných aminokyselin. Mléčné bílkoviny aktivují tvorbu faktoru IGF-1, jenž v dětství podporuje fyzický růst. Podle některých studií je nedostatečná koncentrace IGF-1 rizikovým faktorem pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, na druhou stranu ale jeho zvýšená koncentrace může ve vyšším věku zvyšovat riziko cukrovky druhého typu a také rakoviny prsu, prostaty a plic.

Největší úskalí pro vegansky se stravující děti i dospělé představuje zmíněná hrozba nedostatku vitaminu B12. Podle studie EPIC-Oxford z roku 2010 trpí jeho výrazným nedostatkem 52 % veganů a 7 % vegetariánů, zatímco mezi všežravci se tento problém téměř nevyskytuje. Kromě toho dalších 21 % veganů a 17 % vegetariánů (ovšem pouze 3 % všežravců) mělo hladinu vitaminu B12 na samé hranici dostatečnosti (studie tento stav označuje výrazem „depleted“, tedy vyčerpání).

Zelenina (ilustrační foto)

Vegani mohou nedostatku vitaminu předejít za podmínky, že se vzdají představ o dokonale rostlinné stravě. Dostatečnými přirozenými zdroji jsou totiž maso, játra, mléko a sýry. Kdo je odmítá, měl by brát potravinové doplňky, tedy vitamin vyrobený uměle, případně potraviny, třeba cereálie, které jsou o vitamin obohacené. Kdo doplňování zanedbá, tomu hrozí potíže neurologického rázu, jako deprese, úzkost, únava, brnění v končetinách. V extrémním případě je nevratně poškozena nervová soustava a následuje smrt.

Cesta k chudokrevnosti

Předseda Společnosti pro výživu a ústavní dietolog fakultní nemocnice v Motole Petr Tláskal ukazuje na další rizika: „Rostlinné složky výživy nemají zcela vyvážený obsah tzv. esenciálních aminokyselin. Dítě, které roste a vyvíjí se, potřebuje těchto esenciálních aminokyselin na jednotku hmotnosti několikanásobně více než dospělý člověk.“ Veganská strava je podle něj rovněž většinou chudá na nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Tyto mastné kyseliny jsou především nezbytné pro funkci buněčných membrán, vývoj nervového systému a kognitivních funkcí. „Mladí vegani bývají častěji chudokrevní. Z rostlinných zdrojů se hůře vstřebává vápník, častěji se objevuje nedostatek zinku, někdy jódu a z vitaminů, hlavně v zimním období, vitamin D,“ upozorňuje Petr Tláskal.

Cesta k chudokrevnosti

Autor:
Témata: Zdraví, strava, zdraví, maso