Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mamografický screening funguje. Úmrtnost klesá, říká odborník

Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Rozsáhlá kanadská studie nedávno rozvířila lékařské vody. Vrhá totiž pochybnosti na význam preventivního vyšetřování mléčné žlázy u žen. Většina českých doktorů ale nesouhlasí. "Jasným důkazem, že screening funguje, je klesající úmrtnost i při stoupajícím vyšším výskytu rakoviny prsu," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz vedoucí lékař screeningového a mamodiagnostického centra v Ústecké poliklinice Petr Váša.

Lidovky.cz: Před nějakou dobou se objevila kanadská studie, která tvrdí, že mamografické vyšetření v boji s rakovinou prsu nepomáhá. Čeští lékaři se ale shodují, že je screening naopak úspěšnou pomůckou v boji s rakovinou. Jak to tedy je?
Nemohu než souhlasit a podpořit snahu předních českých odborníků v obraně mamografického screeningu proti nesmyslným studiím typu té kanadské. Za dobu existence screeningu v Česku, tedy od roku 2002, se ukazují jeho pozitiva. Jasným důkazem, že screening funguje, je klesající úmrtnost i při stoupajícím vyšším výskytu rakoviny prsu. Výstupem jsou pro nás data z NOR (národního onkologického registru). Na tomto snižování úmrtnosti se podílí fakt, že nacházíme nádory v raném stádiu, kdy jsou lépe a snadněji léčitelné.

Lidovky.cz: Studie také uvádí, že všechny průzkumy, které potvrzují přínos screeningu, se prováděly ještě před tím než se onemocnění začalo léčit tamoxifenem. Myslíte, že je to relevantní hledisko?
Rozhodně toto hledisko relevantní není a studie, o které se stále bavíme, je zcela mimo dnešní realitu a možnosti současné diagnostiky a léčby. To, že tamoxifen, je vhodným lékem následné a možná i v některých případech preventivní péče je jen dobře a může tak vhodně doplňovat celý proces. Bez mamografického screeningu bychom se vrátily do doby, kdy budeme nacházet až nádory hmatné ve velikosti průměrně 20 mm a následná léčba bude mnohem komplikovanější, nákladnější s horší celkovou prognózou.

Lidovky.cz: Jedním z problémů je také fakt, že rakoviny prsu přibývá. Jaké faktory za to mohou?
Kromě jasně definované příčiny geneticky podmíněných nádorů, kterých je kolem 5 -10% je příčina rakoviny prsu neznámá a na jejím vzniku se podílí řada faktorů. Proto je velký důraz kladem na tzv. sekundární prevenci realizovanou formou mamografického screeningu. Osobně se domnívám, že vyšší míra stresu, špatná životospráva a celkově uspěchaná doba jsou důležitými faktory, které k vyššímu výskytu rakoviny v dnešní době významnou měrou přispívají.

Lidovky.cz: Jak jsou na tom Češky s prevencí? Docházejí na vyšetření pravidelně?
Pokud se jednou zapojí, tak již docházejí vcelku pravidelně. Důležitý je právě prvotní impuls. V Česku se účast žen ve screeningu pohybuje okolo 56 procent a se zvyšujícím se procentem roste i jeho efektivita. Proto jsme my všichni, co se okolo screeningu rakoviny prsu pohybujeme, s velkou radostí uvítali začátkem letošního roku zprávu o spuštění adresného zvaní ze strany zdravotních pojišťoven.

Kdo je Petr Váša?

Petr Váša je vedoucí lékař screeningového a mamodiagnostického centra v Ústecké poliklinice. MUDr. Váša je členem komise odborníků pro mamární diagnostiku (KOMD) a členem předsednictva Asociace mamodiagnostiků ČR (AMA-CZ). Zároveň působí jako odborný garant mamografického screeningu, kdy dohlíží a koordinuje činnost Mamocenter EUROCLINICUM v jednotlivých regionech.

Lidovky.cz: Kolik nových nádorů se díky screeningu zachytí v počátečním stádiu. Průzkumy v Česku uvádí číslo až 45 procent, je reálné?
Myslím, že mnohem lepší je vyjádřit nalezené nádory jejich absolutním počtem, kterých je ročně kolem 3 000. Naopak velmi potěšující je, že nacházíme stále více nádorů v jejich počátečním stadiu, kdy jsou mnohem lépe léčitelné a s lepší prognózou. Procento jejich záchytu bylo v roce 2012 okolo 76 procent.  

Lidovky.cz: Jaká šance na úplné uzdravení je, když se rakovina zachytí v raném stádiu?
Uvádí se, že u nádoru zachyceného v časném stádiu je po adekvátním zaléčeni možnost pětiletého přežití až ve 100 procent.

Lidovky.cz: Švýcarsko jako jediná země naznačilo, že screening zastaví. Co si o takovém rozhodnutí myslíte?
Myslím si, že jsou vedeni snahou ušetřit, podle mne však šetří na nesprávném místě.
Jak dlouho trvá výzkum a vývoj léků na rakovinu? Vývoj léku je dlouhodobá záležitost trvající několik let, dokonce můžeme říci i desítky let.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...