Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Maniodepresivní teenageři. Jak poznat, že máte nemocné dítě?

Zdraví

  8:00
Mívá vaše dítě období, kdy spí jen pár hodin, a přitom není vůbec unavené? Vehementně utrácí a má zcela nepřiměřené sebevědomí? Pozorujete, že jindy se jeho nálada na několik týdnů propadá do deprese, má pocit bezvýznamnosti a uzavírá se do sebe? Je možné, že má takzvanou bipolární afektivní poruchu.
Týrané dítě - ilustrační foto.

Týrané dítě - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Bipolární afektivní porucha (známá i jako maniodepresivní psychóza) je závažným duševním onemocněním, které se projevuje několik dnů či týdnů trvajícími obdobími nepřiměřeně zhoršené nebo naopak zlepšené nálady. Trpěl jí Vincent van Gogh či Miloš Kopecký, trpí jí i Catherine Zeta-Jones. Patří mezi onemocnění s nejvyšším podílem dědičných faktorů, takže potomci rodičů, kteří ji mají, jsou touto nemocí ohroženi až desetkrát více než běžná populace.

V psychiatrické léčebně. Fotografka zveřejnila depresivní autoportréty

„První projevy bipolární afektivní poruchy mohou být u dětí a dospívajících poměrně neurčité,“ uvádí Michal Goetz, vedoucí lékař diagnostického oddělení Dětské psychiatrické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. „Nejčastěji má dítě úzkosti a v mladším školním věku poruchy spánku,“ doplňuje. „U některých dětí se může objevovat velká podrážděnost či příznaky podobné poruše pozornosti s hyperaktivitou. U většiny dětí, které se takto projevují, se duševní vývoj směrem k bipolární poruše pochopitelně nevydá. Jen si musíme uvědomit, že dítě posouvají do pásma s větším rizikem, zejména má-li rodiče, který touto poruchou sám trpí.“ Později se podle lékaře může objevit stadium, kdy dítě reaguje na zátěžové situace dlouhodobějším a hlubším poklesem nálady než jeho vrstevníci. Ani zde však stále ještě není řeč o „velkých depresích“, jež bipolární poruchu typicky provázejí.

Apel na pedagogy, rodiče i ministerstvo

Ony „velké deprese“ se začínají typicky vyskytovat až ve věku 11 až 15 let. „Tehdy hrozí, že dospívající jedinec trpící těmito obtížemi sáhne v touze ulevit si po nějaké návykové látce,“ pokračuje psychiatr. „Je to však zrádná strategie. Úleva bývá krátkodobá, následovaná jak zhoršením jeho aktuálního stavu, tak i zhoršením průběhu nemoci.“

Dodává, že teprve ve věku 13 až 18 let přicházejí první tzv. mánie, na základě kterých lze bipolární poruchu s jistotou rozpoznat. Pokud nemoc začne nenápadně, nemusí rodič nebo učitel na tuto diagnózu vůbec pomyslet. „Některé mírnější projevy mohou být považovány jen za bouřlivější pubertu či dětskou rozjívenost,“ pokračuje doktor Goetz. „Zpočátku může být depresivní chování dítěte považováno za pubertální manýru, náladovost, libování si v izolaci, trucování, strhávání pozornosti.“ Rodiče, pedagogové a dětští lékaři by se proto při podobných projevech dítěte měli naučit pomýšlet i na eventualitu duševní poruchy. V podobných případech je správné položit si otázku: a co když je to mánie, deprese, úzkostná porucha, psychóza nebo porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou?

Zoufalá žena - ilustrační foto.

Jen tak budou moci podobné chování dítěte kvalifikovaně posoudit a problematický jedinec se dostane včas do péče odborníka. „Bohužel, Česká republika má těchto specialistů kritický nedostatek a jsou u nich dlouhé čekací lhůty. Momentálně jsme hluboko pod standardy Evropské unie,“ konstatuje doktor Goetz.

Hospitalizace je často nezbytná

„Je-li bipolární porucha zachycena v mírném stadiu, lze se pokusit o ambulantní léčbu, ovšem velmi často je zde nutná hospitalizace,“ pokračuje Michal Goetz. „U dosud neléčených fází této nemoci nemá obvykle pacient dostatečný náhled na své obtíže, zejména když jde o teenagera. Hrozí riziko, že dospívající jedinec neakceptuje, že pro zvládnutí nemoci je nutné pravidelné užívání léků.“

Vysazení léků znamená nechat chorobu, aby nekontrolovaně působila škody ve vztazích, vzdělávání i rodinném fungování. V těch nejzávažnějších případech se adolescent může pokusit i o sebevraždu - ať už pod vlivem deprese, silné úzkosti, nebo psychotických příznaků, jako jsou bludy či halucinace. Pečlivou léčbou je však u určitého procenta nemocných možné dosáhnout i toho, že se příznaky dále nevyskytují. „Pokud je dobrá spolupráce ze strany pacienta a léčba je komplexní, je to podobné jako u člověka s dobře kompenzovanou epilepsií nebo vysokým tlakem - kromě pravidelného užívání léků se onemocnění pacientovi nijak nepřipomíná,“ dodává dětský psychiatr Goetz.

Program pro rodiče

Přestože byla bipolární porucha dlouhodobě považována za onemocnění začínající převážně v rané dospělosti, ve studiích probíhajících v 90. letech dospělí s bipolární poruchou uvedli, že první duševní obtíže začaly u 60 procent z nich před 18. rokem věku a u 20 procent před 13. rokem věku. Přitom od prvních symptomů k rozpoznání onemocnění a správné diagnóze uplyne podle těchto studií obvykle 10 až 16 let.

Sedavý způsob života může vést k depresím a úzkostem

„Pacienti s bipolární poruchou vzpomínali na tuto dobu jako na období velkých obtíží,“ uvádí Michal Goetz. „Zpětně si vybavovali, že v dětství trpěli řadou úzkostí, byli náladoví, měli poruchy spánku, propadali smutku nebo podrážděnosti bez zjevné příčiny, a někteří byli dokonce považováni za zlobivé děti či nezvladatelné puberťáky. Ve skutečnosti u nich šlo o první projevy bipolární poruchy.“ Na Dětské psychiatrické klinice v Praze-Motole proto ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví zavedli osvědčený program ambulantního vyšetření dětí rodičů s bipolární poruchou. Rodiče, u nichž tuto nemoc psychiatr diagnostikoval a kteří mají děti ve věku 7 až 17 let, se mohou do programu přihlásit na e-mailové adrese jeho koordinátorky: ludmila.madarova@fnmotol.cz.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...