Diskuse k článku: Mapa porodnic: skoro polovině hrozí zánik

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 26
  • Poslední: 26.11.2011 15:15
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
K. Holub 26.11.2011 15:15

FAJN ...

před sedmi lety strašili Topolánek s Kalouskem Argentinou ... čas oponou trhl a vida jejich přání se splnilo! :-))

D. Nowodny 26.11.2011 6:26

Král Ječmínek

se také narodil na poli, tak proč ne !

J. Honců 25.11.2011 18:27

Nojo

Ta "rostoucí životní úroveň" nás jednou zabije...

P. Kubišta 25.11.2011 8:53

MZ

Ministerstvu zdravotnictví je líto, že máme nízkou úmrtnost novorozenců....

P. Skřivan 25.11.2011 7:17

Tak pokud vím,

už dneska je problém sehnat místo v porodnici a je třeba se registrovat s dostatečným předstihem.

Hlavně, aby se ten předstih neprotáhl na dobu delší devíti měsíců ! :-)))

O. Firtl 24.11.2011 23:35

Nabídka - poptávka

........odpovědí na problém je vznik menších, soukromých nemocnic/porodnic......

J. Záhumenský 25.11.2011 6:27

Re: Nabídka - poptávka

V normální krajině ano.

Tady ne, pojišťovna S ní neuzavře smlouvu a český človíček není ochotný si za dobrou péči platit.

Soukromá porodnice bez smlouvy dlouho fungovala v Bratislavě, ale zde to nepošlape, 30.000 za porod Češi nedají.

T. Houška 24.11.2011 11:50

Porody jsou rozhodně drahé

Navrhuji celonárodní program nakupování dětí v Číně, vyjde to levněji.

A. Bílý 24.11.2011 11:04

Prosazují masokombináty

Chápu, že by MZ rádo ušetřilo nějaké peníze soustředěním péče do porodních masokombinátů, ale toto celé jde naprosto proti celosvětovému trendu kvalitní péče v menších zařízeních, ve kterých mají lékaři a sestry na rodičky čas a je jim tam příjemně.  Argument, že jde o zkušenosti lékařů je puze a jen zástupný, protože zatímco v malé nemocnici 1 doktor asistuje například u nějakého počtu porodů za rok, ve velké nemocnici je to přibližně stejně. Je tam totiž více doktorů. A frekvence komplikací je u těchto lékařů stejná a tedy zkušenosti také. Navrhované opatření opravdu povede k většímu počtu porodů doma a tím pádem k nárůstu nezvládnutých komplikací. Zrušit oblíbené a kvalitní porodnice (jako například Vyškov) je zcela proti požadavkům kvalitní zdravotní péče. Podporuji vehementně úspory, ale ne nesmyslné.

M. Šemora 24.11.2011 10:15

Vdálenost porodnice

Vzdálenost porodnice není rozhodně kritérium pro rozhodnutí porodit doma. A když, tak přesně opačném smyslu, než to napsal autor v perexu.

P. Kubišta 24.11.2011 9:28

Jo, v pohodě...

Zavřít. Já už děti mám, vzhledem k tomu, že jsou to dcery, doporučím jim porod v zahraničí. Do Německa už jezdíme nakupovat, po zvednutí DPH tam budeme jezdit výhradně. Jen mně napadá, jestli není lepší emigrovat někam, kde stát funguje.

Na Děčínsku tedy nebude od České Lípy nebo Liberce až po Ústí žádná porodnice.

Ale jo...

v. čajka 24.11.2011 9:01

Myslím,že stále více lidí

bude toužit raději stát ve frontě na banány....

V. Kolman 24.11.2011 9:47

Re: Myslím,že stále více lidí

Nevím jak vy pane Čajko, ale já raději svobodně cestuji do zahraničí, bez ponižujících žádostí o devizový příslib, o "výjezdní doložku" (pro mladší, bez této doložky vám byl pas na nic) vyplňování celního a devizového prohlášení a mnoha dalších lahůdek. Také rád říkám to, co si myslím, bez obav, že mě nějaký komunistický fízl udá a já strávím mnoho let v base. Stručně řečeno: spousta věcí se mi v současnosti nelíbí a nadávám na ně, ale za žádných okolností bych neměnil za ten nesvobodný system, který byl eufemisticky nazýván socialismem.

       Vy jste asi masochista, nebo trávíte svůj život převážně v hospodách a posuzujete lidi kolem podle sebe, když se domníváte, že občané by dali přednost stání ve frontě na banány (a nesmíte zapomenout ani na pomeranče - kiwi jsme tenkrát vůbec neznali) před životem ve svobodné společnosti.

      Buďto jste příliš mladý a tu šedivou a neveselou dobu t.zv. "socialismu", kdy jsme byli gubernií SSSR jste na vlastní kůži vůbec nezažil, nebo jste provokatér a baví vás nas/írat lidi. Třetí možností je, že patříte k bývalé KSČ "smetánce" a měl jste se za "bolševika" lépe nežli dnes - na rozdíl od běžných občanů a dnes smutně vzpomínáte na léta svého mládí.

J. Hanousek 24.11.2011 10:05

Re: Myslím,že stále více lidí

Tak si říkám, že to s tímhle státem není zas až tak špatné, pokud v něm žijí lidé s podobným názorem.

v. čajka 24.11.2011 11:35

Re: Myslím,že stále více lidí

Ano žijí a budou žít.Jen jich většina dříve či později projde konverzí.

J. Hanousek 24.11.2011 11:50

Re: Myslím,že stále více lidí

Na tom je to právě to nejsmutnější, že se povede otrávit i zbytek rozumně uvažujících lidí.

v. čajka 24.11.2011 12:08

Re: Myslím,že stále více lidí

Víte,problém je v tom,že nepůjde o nějakou "přesvědčovací kampaň",která povede k tomu,že stále více lidí bude přicházet o iluze.Skutečnost je horší o to,že nepůjde o nějakou "ideologickou diverzi",ale o přímý,reálný,kontakt.A právě tato malá "zprávička" je takovým malým střípkem neblahé mozaiky,co se začíná rýsovat.Nemyslete si,že jsem od podstaty pesimista,ale musel bych mít klapky na očích,kdybych neviděl ten posun směrem do nikam.Připouštím ale,že i tak stále ještě existuje tisíc důvodů k radosti.Ale ty důvody,co souvisí se současným systémem se jasně a zřetelně kvapem vytrácejí.

J. Hanousek 24.11.2011 12:15

Re: Myslím,že stále více lidí

Opravdu, máte pravdu. Na to se nedá nic vtipného odpovědět, jen si zhluboka povzdychnout.

v. čajka 24.11.2011 12:27

Re: Myslím,že stále více lidí

Co s tím ale dělat?Společnost je rozdělená,ten úpadek ale pozoruje většina z nás.Na to jít na náměstí a dělat šaška pořváváním "lidi proberte se!" jsem opravdu měkký,no a do té doby,než to začne bolet VĚTŠINU,je nutné nezbláznit se z toho.Takže dívat se jak navzdory marasmu poletují ptáčci a plavou kačenky a smějí se děti....A pozorně nadechovat a vydechovat:-)

J. Hanousek 24.11.2011 12:40

Re: Myslím,že stále více lidí

Ovšem, špatné je to, že tahle společnost nakonec upadne do jakési letargie, podobně jako před třiceti lety, kdy jsme taky utíkali od reality na chalupy a k stupidní televizi. Snad by pomohlo jít s cepy na zámek, jako za Marie Terezie, nebo učinit nějakou novou defenestraci. Těch Slavatů a Martiniců by se našlo...

v. čajka 24.11.2011 17:34

Re: Myslím,že stále více lidí

Tehdá za normalizace ale bylo KAM utéct.Mimo domov a v práci bylo důležité příliš si neotvírat hubu a to stačilo.Ale ten podělaný duch dnešní doby si nakonec stejně každého najde.A ty cepy?V přeneseném významu je to jediné,důstojné řešení.

v. čajka 24.11.2011 11:33

K čemu je mi svoboda,

když nemám milion./F.M. Dostojevskij/                                                                                    Věřte mi,že nejsem provokatér,ani mladík,ani bývalý bolševik,nýbrž se jen snažím  upozorňovat na mnohé zákonitosti světa a života běhu.Myslím,že člověk nemusí studovat buddhistické sútry,nebo číst "svět jako vůle a představa",aby zjistil,že utrpení je silnější kvalita,než jezdění do zahraničí,kupování rozličných rafinovaných věcí,nebo možnost pindat si,co slina na jazyk přinese.Zkuste mamině v sanitce vykládat,že může jet na Bahrajn,když bude chtít.Pokud bude slušná,flegmatické letory,nebo se silným sebeovládáním,přejde vaše popisování výhod dneška jen mlčením.Ale v případě jiné osobnosti byste najednou mohl na svou adresu slyšet opravdu nepěkné věci...

V. Kolman 24.11.2011 12:58

Re: K čemu je mi svoboda,

Nestuduji budhistické sútry, ale snažím se v maximální možné míře používat SVOJI šedou kůru mozkovou a řídit se více vlastním rozumem, nežli papouškovat cizí názory a jednat podle nich. Nevím, co jste chtěl naznačit situací maminy v sanitce a mě vedle ní, coby "baviče". Ono totiž strašně moc záleží na situaci.

       Pokud bude ona "mamina" mít vážné zdravotní problémy a bolesti, pak opravdu nebude mít náladu poslouchat cestovní plány společníka. Ještě hůře by ale snášela, kdybych jí líčil, jak rád bych stál frontu na banány :-)) 

      Pokud ale ona mamina pojede shodou okolností odněkud (třeba z nemocnice) zdravá a v dobré náladě, potom, (zvláště, pokud také ráda cestuje) si možná i o tom Bahrainu, či Havajských ostrovech ráda popovídá. Nalze generalizovat.

      P.S. Nerozumím vaší větě: ".....,aby zjistil, že utrpení je silnější kvalita, než ježdění do zahraničí, kupování rozličných rafinovaných věcí, nebo možnost pindat si, co slina na jazyk přinese."  Utrpení v životě lidském (i zvířecím) občas přichází a je určitě jeho důležitou součástí. Rozhodně mi ale ke slovu "utrpení" nepasuje slovo "kvalita". Rozličným rafinovaným  věcem příliš neholduji, jsem spíše asketické nátury. No a to pindání - člověk nemusí jenom pindat, může se bavit kriticky i o vážných věcech a pokud se v diktatuře baví jinak, nežli si přeje "vrchnost", může velmi brzy pocítit její hněv. 

Právě proto, že jsem prožil většinu svého života v totalitě a nemohl jsem svobodně cestovat (pochopitelně - nejen cestovat), tak si velmi vážím té relativní svobody, které se mi po roce 1989 dostává a jsem šťastný, že jsem se jí vůbec dožil.

v. čajka 24.11.2011 17:47

Re: K čemu je mi svoboda,

V žádném případě si nemyslete ,že by mi snad současná svoboda nějak vadila.Jen ji považuji za něco až na druhém místě.Jistě bych mamince nevykládal o frontě na banány,spíš bych byl rád,kdyby celé těhotenství a porod proběhly v klidu,bez komplikací,tlačenic a stresů se sháněním místa někde na hekárně.Čili dostupnost.Protože jestli bude stát jen škrtat,ta svoboda,opakuji,nebude mít cenu ani použitého toaletního papíru.Je to jistě hezká věc,ale říct "máte svobodu" může v překladu znamenat "kašlu na vás".A vše svědčí pro to,že se stát mění v pouhopouhého výběrčího daní,ze kterých malý poplatník neuvidí skoro nic.Ale může si užívat svobodu:-(

v. čajka 24.11.2011 19:10

Re: K čemu je mi svoboda,

No,ještě nakonec trošku k věci.Použil jsem,možná trochu nešťastně, frontu na banány jako antagonismus k současnosti.Tehdy fronta na banány a málo starostí s porodem,dnes nebývalá svoboda cestovat,nakupovat, užívat,ale i nebývalé starosti,např.jak se dostat do sedmdesát kilometrů vzdálené porodnice.Tak jsem se vás chtěl zeptat.Jaký na to máte názor?Kolik má být porodnic v průměrně zalidněném okrese?Nebo nemocnic?Jedna,Dvě,nebo jen půl?Kolik má být děcek v jedné třídě základky?Ty se totiž budou taky rušit,možná víc než polovina všech ZŠ.Stačí pětatřicet dětí na třídu,nebo jich může být klidně třeba padesát?Nebo policejní stanice,či hasiči .Musí být v každém městě?Nebo se snad bez nich někde obejdou?

R. Buršík 24.11.2011 8:56

a ještě že odešli jak nám citovali někteří

a budou jiná oddělení nadbytečná