Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Masový odchod lékařů do ciziny je podle kritiků neřešený problém

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA  Masový odchod lékařů do ciziny zůstává velkým problémem českého zdravotnictví, který ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) za rok a čtvrt ve funkci nevyřešil. Na Žofínském fóru se na tom shodli prezident lékařské komory Milan Kubek a předseda lékařských odborů Martin Engel.

Ročně odejde do zahraničí ihned po škole 200 lékařů, což je pětina ročníku, a dalších až 200 lékařů s kvalifikací. Hledají lepší podmínky, peníze i systém vzdělávání. Podle údajů komory v Česku pracuje 38.624 lékařů. Ministerstvo zdravotnictví podle náměstka Josefa Vymazala situaci řeší. Platy letos stouply o pět procent a vzdělávání se změní od 1. ledna 2016.

„Odchod je skutečně veliký a důvodem jsou extrémní rozdíly v platech, kdy absolvent v Německu dostane pětinásobek toho, co v české nemocnici. Je to i dodržování evropské směrnice o pracovní době v Německu a její porušování v Česku, a rovněž nepřátelský systém specializačního vzdělávání v Česku,“ shrnul Kubek s tím, že pro českého lékaře je mnohem snazší získat atestaci v Norimberku než v Praze. „A dokud se toto nezmění, pak budou lékaři odcházet a dramaticky klesne dostupnost i kvalita poskytované lékařské péče v Česku,“ varoval.

S několika předchozími ministry Kubek i Engel o řešení odchodů jednali, za pravdu jim prý dal až Němeček, ale ani on zatím nic nevyřešil.

„Zákon o postgraduálním vzdělávání stále není ve finální podobě. To znamená, že se nám nepodařilo zachytit absolventy, kteří končili v roce 2014, a letos to tímto tempem bude úplně stejné. Takže jsme už během této vlády ztratili dva promoční ročníky,“ řekl Engel. Pokud letošní absolventi neuvidí, že se situace blíží k vyřešení, tak podle něj také odejdou.

„Odchody lékařů bez návratu považuje ministerstvo za velmi závažný problém. Budeme se snažit dělat maximum, a to jsou především dvě věci - zvýšit platy, což jsme letos už udělali, a zlepšit zákon o postgraduálním vzdělávání, který už je nyní v připomínkovém řízení,“ řekl náměstek.

V chystaném zákoně považuje za velmi důležité to, že umožní mladým lékařům připravovat se na atestaci i v menších nemocnicích, jak to shodně požadují odbory i komora. Nyní musejí lékaři plnit požadavky programu ve velkých nemocnicích, často daleko od domova.

Zákon se podle Vymazala do jisté míry vrací i k dříve velmi dobře fungujícímu systému dvou atestací, z nich jedna bude po absolvování kmene, tedy základního oboru, druhá pak bude evropskou atestací. „V neposlední řadě chceme jasně definovat kompetence každého lékaře, co může vykonávat už po první atestaci a co po té evropské velké atestaci,“ shrnul.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!