Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Masturbací proti rakovině. Ideálních je 21 ejakulací za měsíc, pozor ale na závislost

Masturbace (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masturbace (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Pravidelná masturbace podle odborníků snižuje riziko rakoviny prostaty až o třetinu. Ideální frekvence je jednadvacetkrát měsíčně, minimální počet zdraví prospěšných ejakulací je podle lékařů pak dvanáct za měsíc.

Výsledky amerického výzkumu mezi 30 tisíci muži ve středu na tiskové konferenci citoval primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Libor Zámečník.

V Česku žije nyní asi 60 tisíc mužů s rakovinou prostaty. Každý den je zjištěno kolem dvaceti nových případů a čtyři muži tomuto nádoru podlehnou. Prostata neboli předstojná žláza má u novorozence velikost hrášku, postupně se zvětšuje, což může způsobovat zdravotní problémy.

Podle lékařů nejsou navzdory v minulosti tradovaným fámám žádné zdravotní nevýhody masturbace. Podle Michala Pohanky ze Sexuologického ústavu VFN může muž masturbovat jak často chce a může. „Není žádná ideální obecně platná frekvence, záleží na individuálním vkusu a temperamentu, obecně lze říci, že pozitivní je několikrát týdně,“ doplnil Pohanka. Dodal, že téměř 60 procent dotazovaných mužů neví, jak často by měli masturbovat.

Podle přednosty Psychiatrické kliniky VFN a 1. lékařské fakulty Jiřího Rabocha není masturbace škodlivá, pokud není na veřejnosti, nevhodném místě nebo nenarušuje partnerský vztah. „Na druhou stranu někdo, kdo často masturbuje, nemusí být ve vztahu spokojen,“ dodal.

Masturbace u porna vyvolává závislost

Kromě prevence rakoviny pomáhá masturbace také léčbě zánětů a bolestí prostaty, dále zlepšuje plodnost a podle některých studií má pozitivní efekt na rehabilitaci penisu, při poruchách erekce a předčasné ejakulaci.

Onanie se nedoporučuje pouze v případě, kdy muž trpí takzvaným postorgamisckým syndromem, který se projevuje bolestmi svalů, únavou či příznaky podobnými chřipce. Příčiny toho onemocnění jsou nejasné, může to být například důsledek alergie na vlastní semeno či nedostatek některého z hormonů.

“Jedinci, kteří se dokáží uspokojit masturbací, jsou v sexuálních vztazích v partnerství tolerantnější a klidnější,“ přibližuje Pohanka. „Nesmí se však jednat o těžkou závislost na autoerotice s konzumací pornografie,“ dodává s tím, že případy, kdy muži masturbují i několikrát denně, mohou partnerský vztah zcela zničit.

Průzkum mezi více než 500 českými muži ve věku 18 až 70 let z přelomu letošního září a října, který si nechala zpracovat VFN, ukázal, že masturbaci považuje za pravidelnou součást svého života 80 procent dotázaných mužů. Tři čtvrtiny z nich mají stálou partnerku či partnera a masturbaci kombinují s pohlavním stykem. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že mladší a vzdělanější muži onanují více. 

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...