Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Máte nízký tlak? Hlídejte si pitný režim a hýbejte se, radí lékařka

Měření krevního tlaku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření krevního tlaku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Malátnost, omdlévání či únava. To jsou příznaky nízkého krevního tlaku. Není sice tak nebezpečný jako vysoký krevní tlak, ale obtíže bychom neměli podceňovat. „Nejobvyklejší příčinou nízkého krevního tlaku jsou léky na jeho snížení, tzv. antihypertenziva, dál pak dehydratace a celková tělesná konstituce člověka,“ říká MUDr. Gabriela Hansliánová, primářka pro léčebně rehabilitační péči pro dospělé v Lázních Teplice nad Bečvou.

Lidovky.cz: Je nízký tlak nebezpečnější než tlak vysoký?
Nízký tlak není ani tak zdaleka nebezpečný jako vysoký. Představuje spíš potenciální riziko, například tím, že může zapříčinit pád a následný úraz. Hranice nízkého krevního tlaku v podstatě ani není pevně stanovena, spíš bych ji definovala jako náš subjektivní pocit toho, jak svůj tlak vnímáme. Nejčastěji se jedná o sekundárně nízký krevní tlak, tedy ten, který způsobuje užívání léků na snížení tlaku a léků zdánlivě s tlakem nesouvisejících. Například u mužů léky na prostatu, některá antidepresiva a léky na potlačení bolesti (Dolmina, Tramal).

Lidovky.cz: Jak poznám sám na sobě, že mám nízký tlak?
Nejčastěji se příznaky projevují slabostí, únavou a závratěmi. Nízký tlak můžeme také pociťovat v závislosti na počasí, kdy se cítíme malátnější a ospalí.

Lidovky.cz: S nízkým tlakem je spojeno omdlévání. Jak jinak můžeme poznat nízký tlak, a kdy je dobré vyhledat lékaře?
Ano, k omdlévání často dochází například při delším stání. Obecně ale platí, že při všech příznacích, kterých jsme tu zmínili, byste měli vyhledat lékaře, abyste vyloučili možné jiné závažné onemocnění. Řada z nich totiž může mít stejné příznaky - nepravidelný srdeční rytmus, chudokrevnost a podobně.

Lidovky.cz: Je správné brát na nízký tlak léky?
Léky na nízký tlak existují, ovšem neužívají se tak často, jako v případě vysokého krevního tlaku. Jestliže je předepisuje odborník kardiolog, tak vždy až po předchozích specializovaných vyšetřeních. Měli bychom ovšem počítat s tím, že mají nežádoucí účinky, které ne všichni pacienti dobře snášejí, jako třeba nespavost nebo pocit podrážděnosti. V takovém případě se pacient raději naučí žít s nízkým tlakem bez nich.

Lidovky.cz: Jaké jsou příčiny nízkého krevního tlaku? Jací lidé k němu mají sklon? Dá se to takto charakterizovat?
Nejobvyklejší příčinou nízkého krevního tlaku jsou léky na jeho snížení, tzv. antihypertenziva, dál pak dehydratace a celková tělesná konstituce člověka. Typickým příkladem je například vysoká mladá astenická žena. Pravděpodobnost nízkého krevního tlaku se zvyšuje také v těhotenství, zejména v prvním trimestru. Někdy je ovšem příčina nízkého tlaku neznámá – může se jednat o genetické predispozice, své určitě hraje i dieta s nízkým příjmem sodíku.

Lidovky.cz: Na co je důležité dbát, pokud trpím nízkým krevním tlakem?
V prvé řadě se doporučuje hlídat si pitný režim. Při nízkém tlaku jsou vhodné minerálky s vyšším obsahem sodíku, měli byste si i přisolovat stravu. Zkusila bych také lékořici, a pokud u vás dochází ke kolapsovým stavům, může někdy pomoci malá dávka kofeinu. Vždy je ale dobré vyhýbat se potenciálním rizikovým situacím, jako dlouhé stání bez pohybu či pobyt v nevětrané místnosti. Jestliže začnete pociťovat první příznaky kolapsu, ihned změňte polohu, opusťte místnost a vždy mějte u sebe dostatek tekutin. A především - nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...