15. března 2013 12:15 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Máte problémy se spánkem? Poraďte se dnes v lékárně

Spánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek | foto: Shutterstock

PRAHA V řadě lékáren po celé ČR se lidé v pátečním Světovém dni spánku mohou poradit, jak řešit obtíže se spánkem. Chronické problémy má až pětina lidí, někdy v životě je měl každý člověk. Kampaň pořádaná Světovou asociací spánkové medicíny má upozornit na to, že základem zdravého a kvalitního spánku je dodržování spánkové hygieny, řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

"Správnou cestou k řešení nespavosti je úprava režimových opatření, nikoli postupný vznik závislosti na lécích na spaní," zdůraznil. V lékárnách dnes lidé dostanou vedle rad také kontakt na akreditovaná centra pro léčení poruch spánku.

PSALI JSME:

Spánek je nedílnou součástí života, člověk tráví ve spánku téměř třetinu svého času. Fyziologický spánek je důležitý pro obnovu fyzických i duševních sil, ale třeba i pro paměť, soustředění, učení a myšlení.

Nespavost se projevuje neschopností usnout, přerušovaným spánkem nebo předčasným probouzením. Člověk je ráno unaven, zhoršuje se jeho pracovní výkon, stoupá riziko dopravních nehod.

Lidovky.cz, ČTK