Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Medicína z klíčků, semen a pupenů. Naložte si nejlepší části bylinek

Gemmoterapie je název metody, při níž se do lihoglycerinu nakládají nejlepší... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gemmoterapie je název metody, při níž se do lihoglycerinu nakládají nejlepší... | foto: Shutterstock

Gemmoterapie je název metody, při níž se do lihoglycerinu nakládají nejlepší části rostliny potřebné pro její přežití, klíček, semeno a pupen, aby pak člověku pomáhaly zbavit se zdravotních neduhů.

Jarmila Podhorná působila celý život jako kantorka přírodních věd, učila děti na základní škole v Brodku u Konice na Prostějovsku.

„Pracovala jsem také jako výchovný poradce. Sledovala jsem při tom zdravotní problémy dětí, zajímaly mě souvislosti zdravotního stavu s výchovnými problémy a také možnosti léčby bez vedlejších následků. Sem samozřejmě patří působení bylin na lidský organismus. A právě na popud známého bylinkáře Jiřího Janči jsem si vytvořila ve sklepě jakousi provizorní laboratoř a začala zkoušet vyrábět první tinktury – výtažky z rostlin,“ vzpomíná.

Vysoká koncentrace na počátku vývoje rostliny

Dnes ji lidé vyhledávají právě kvůli gemmoterapii. „Tato metoda je založena na tom, že semeno, klíček nebo pupen rostliny naložíme do lihoglycerinu a tak z nich získáme růstové hormony, enzymy, vitaminy a další cenné látky. Tyto složky se nacházejí v nejvyšší koncentraci jen v počátečním stadiu vývoje rostliny. Z nich vytvořený prostředek pomáhá stimulovat centrální nervovou soustavu, zvyšuje imunitu a regeneruje organismus,“ říká.

Výsledkem vylouhování je koncentrát, který organismus regeneruje a pomáhá při konkrétních zdravotních problémech.

Její výluhy jsou zhotoveny podle francouzské receptury, kterou jí sehnal z vědecké knihovny bylinkář Josef Zentrich. Rostlinky si vybírala na základě svých znalostí, ale hledala i v herbářích. Tam je také uvedeno správné dávkování, ale Jarmila Podhorná je ještě konzultuje s odborníky na vlastnosti bylinné léčby.

V archivu má dokumentováno, že její léčba funguje. Podrobnější ale být nechce, je to její originální metoda.

Souhra s klasickou lékařskou léčbou

Napsala o ní několik knih, jedna z nich má podtitul Gemmoterapie – medicína 3. tisíciletí. Proč v ní vidí takovou budoucnost?

„Už jsem zmínila, že u gemmoterapie se využívá těch nejmladších částí rostlin, které jsou pro náš organismus nejvíce regenerační. Vzhledem k dnešnímu stylu a způsobu života a znečištění životního prostředí takovou regeneraci potřebuje každý z nás. A další generace ji budou nejspíš potřebovat ještě více. Gemmoterapeutické prostředky totiž dodávají tělu komplexy rostlinných látek, které mu pomáhají k očistě od škodlivin a stabilitě,“ vysvětluje.

Gemmoterapie je název metody, při níž se do lihoglycerinu nakládají nejlepší...

Výhodná je podle ní také skutečnost, že zabírají současně s klasickou lékařskou léčbou, nijak se nevylučují. Její výtažky prý mohou odpomoci od různých druhů fyzických i psychických onemocnění. „Sestavy složené z bylinných prostředků na určitý zdravotní problém se nazývají kúry. Jsou to například kúra na borreliózu, na zlepšení psychické pohody, kúra na zrak, cévy a podobně,“ zdůrazňuje Jarmila Podhorná.

Pokud tedy má někdo zdravotní obtíže, je nutné její kúru dobrat a pak zjistit, které problémy vyřešila, a zbytek potíží vyřešit třeba jinou sestavou. Podle Jarmily Podhorné zpravidla pomůže druhá až třetí kúra, ale u každého je to individuální.

Pozor na kombinace s léky

Autorka kúr výtažků z bylin uvádí, že její postupy nejsou nijak toxické či nebezpečné. Jsou to doplňky stravy, nikoli léky.

„Z předávkování není nutné mít strach. Jen je dobré si dát pozor na některé bylinky v souvislosti s daným zdravotním problémem a klasickými léky, takže samozřejmě doporučuji oznámit lékaři, že nějakou bylinnou kúru podstupujete. Třezalka se například nemá užívat s antidepresivy, topol, tamaryšek a habr zahušťují krev, a nedoporučuje se je užívat lidem s cévními problémy,“ upozorňuje Jarmila Podhorná.

Gemmoterapie je medicína poměrně mladá, je jí několik desítek let. „Také proto zjišťujeme účinnost na další a další zdravotní problémy. Mám v archivu založeny děkovné e-maily od lidí, kterým gemmoterapie při řešení jejich nemocí pomohla. Již dnes vidíme výsledky u borreliózy, gynekologických problémů, problémů s trávením nebo nemocí nervové soustavy,“ vyjmenovává.

Svému oboru věští velkou budoucnost, protože čistit tělo od nečistot moderního způsobu života, pomáhat mu zbavit se následků nemocí a vůbec řešit zdravotní problémy přírodní cestou bez vedlejších účinků bude zapotřebí stále.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...