Rakovina kůže je jednou z nejčastějších typů rakovin vůbec. A právě mateřské znaménko se může vinou slunečního světla ve zhoubný nádor změnit. UV záření totiž poškozuje struktury DNA v buňkách, což může jejich nekontrolovatelné dělení vyvolat. Jako zdroj UV záření se počítá sluneční světlo, ale i zářivky využívané v soláriích.
„Nepravidelné a nadměrné vystavování se paprskům, které vede ke spálení hlavně v dětství, zvyšuje riziko vzniku melanomu a nemelanomových nádorů kůže,“ říká dermatoložka MUDr. Alžběta Smetanová z Perfect Clinic Dermatology.
Dalšími rizikovými faktory pro vznik melanomu jsou podle lékařky genetické predispozice, výskyt melanomu v rodině nebo u daného pacienta v minulosti, světlý fototyp, vyšší počet znamének na kůži či výskyt takzvaných dysplastických névů. Jde o atypická či nepravidelná znaménka.
„V neposlední řadě jsou více ohroženi melanomem pacienti s chronickou imunosupresí například po transplantaci orgánů,“ dodává dermatoložka.
V létě je proto důležité kůži chránit před přímým slunečním světlem, zejména okolo poledne, nanášet pravidelně opalovací krémy či se chránit oděvem s UV filtrem.