Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Menopauza bez starostí? Je několik možností

Zdraví

  10:40
Hormonální substituční terapie dokáže vyřešit celou řadu nepříjemných obtíží provázejících klimakterium. Řadě dalším, například osteoporóze nebo ateroskleróze, lze navíc předejít. Přesto tato léčba není vhodná pro každou ženu a o jejím nasazení může rozhodnout pouze lékař.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

Během menopauzy vyhasíná funkce vaječníků a postupně dochází k negativním změnám v organismu v důsledku nedostatku estrogenů. "Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení, ale zhruba tři čtvrtiny žen trpí v různé míře akutním klimakterickým syndromem," vysvětluje MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., z Gynekologickoporodnické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čtěte také:

Mezi nejčastější projevy klimakteria patří návaly horka a pocení, nespavost, změny nálad, bušení srdce, nepravidelné krvácení a suchost pochvy. Pro ženu se také stává pohlavní styk nepříjemným až bolestivým. "U všech žen dochází zvolna k rozvoji změn z nedostatku estrogenů, z nichž nejvýznamnější je řídnutí kostí, osteoporóza, a nejdiskutovanější kornatění tepen, tedy ateroskleróza," dodává gynekolog.

Řešením těchto problémů je právě hormonální substituční terapie, jež umí výrazně zlepšit kvalitu života ženy, která se potýká s klimakterickými potížemi. Drtivá většina léčených žen, více než 90 procent, se svých problémů zbaví úplně během několika týdnů nebo měsíců. "Současně hormonální terapie brání rozvoji změn z dlouhodobého nedostatku estrogenů, což žádná její alternativa nedokáže," upozorňuje MUDr. Fait.

Na druhé straně hormonální terapie není vhodná pro všechny ženy. Její dlouhodobé užívání mírně zvyšuje riziko karcinomu prsu, proto by ji neměly využívat ženy, u kterých se v minulosti objevil hormonálně závislý nádor, tedy karcinom prsu nebo děložní sliznice. Stejně tak léčbu nesmí podstoupit ženy s akutním onemocněním jater nebo poruchou srážlivosti krve, tzv. trombofilií. Současně je vhodné, aby ženy, které procházejí hormonální substituční terapií, pravidelně absolvovaly mamografické vyšetření prsu. To je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Další možností léčby klimakterických obtíží je podání antidepresiv, která pozitivně ovlivňují psychiku. Obecně platí, že menopauzu lépe zvládají aktivní ženy, které dbají na zdravý životní styl. Pozitivně může působit také podání fytoestrogenů, ty ale působí spíše na mírnější obtíže a zmírňují například návaly horka, noční pocení nebo mírnější úzkostné stavy.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat