Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Menopauza bez starostí? Je několik možností

Žena u lékaře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u lékaře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Hormonální substituční terapie dokáže vyřešit celou řadu nepříjemných obtíží provázejících klimakterium. Řadě dalším, například osteoporóze nebo ateroskleróze, lze navíc předejít. Přesto tato léčba není vhodná pro každou ženu a o jejím nasazení může rozhodnout pouze lékař.

Během menopauzy vyhasíná funkce vaječníků a postupně dochází k negativním změnám v organismu v důsledku nedostatku estrogenů. "Některé ženy mají to štěstí, že se u nich tato změna projeví pouze ztrátou pravidelného měsíčního krvácení, ale zhruba tři čtvrtiny žen trpí v různé míře akutním klimakterickým syndromem," vysvětluje MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., z Gynekologickoporodnické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čtěte také:

Mezi nejčastější projevy klimakteria patří návaly horka a pocení, nespavost, změny nálad, bušení srdce, nepravidelné krvácení a suchost pochvy. Pro ženu se také stává pohlavní styk nepříjemným až bolestivým. "U všech žen dochází zvolna k rozvoji změn z nedostatku estrogenů, z nichž nejvýznamnější je řídnutí kostí, osteoporóza, a nejdiskutovanější kornatění tepen, tedy ateroskleróza," dodává gynekolog.

Řešením těchto problémů je právě hormonální substituční terapie, jež umí výrazně zlepšit kvalitu života ženy, která se potýká s klimakterickými potížemi. Drtivá většina léčených žen, více než 90 procent, se svých problémů zbaví úplně během několika týdnů nebo měsíců. "Současně hormonální terapie brání rozvoji změn z dlouhodobého nedostatku estrogenů, což žádná její alternativa nedokáže," upozorňuje MUDr. Fait.

Na druhé straně hormonální terapie není vhodná pro všechny ženy. Její dlouhodobé užívání mírně zvyšuje riziko karcinomu prsu, proto by ji neměly využívat ženy, u kterých se v minulosti objevil hormonálně závislý nádor, tedy karcinom prsu nebo děložní sliznice. Stejně tak léčbu nesmí podstoupit ženy s akutním onemocněním jater nebo poruchou srážlivosti krve, tzv. trombofilií. Současně je vhodné, aby ženy, které procházejí hormonální substituční terapií, pravidelně absolvovaly mamografické vyšetření prsu. To je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Další možností léčby klimakterických obtíží je podání antidepresiv, která pozitivně ovlivňují psychiku. Obecně platí, že menopauzu lépe zvládají aktivní ženy, které dbají na zdravý životní styl. Pozitivně může působit také podání fytoestrogenů, ty ale působí spíše na mírnější obtíže a zmírňují například návaly horka, noční pocení nebo mírnější úzkostné stavy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!