12. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Metadonové centrum Drop in se stěhuje na Bulovku

Nitrožilní podávání drog bylo v Portugalsku nejčastějším původcem rozšíření... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nitrožilní podávání drog bylo v Portugalsku nejčastějším původcem rozšíření... | foto: Shutterstock

PRAHA Pražské metadonové středisko Drop in se po dlouhých odkladech stěhuje do nového působiště. Sídlit bude nově v pavilonu záchytné stanice v areálu Nemocnice na Bulovce, který patří pod magistrátní polikliniku ve Spálené. Smlouva o pronájmu je před podpisem, řekl vedoucí lékař Drop in Jiří Presl.

"Byli jsme v situaci, která byla neúnosná," poznamenal Presl. Metadonové centrum muselo loni v srpnu skončit v ulici Ve Smečkách, kde radnice Prahy 1 odmítla prodloužit nájemní smlouvu. Již v té době se mluvilo o tom, že by se centrum mělo přestěhovat na Bulovku, stěhování ale bylo několikrát odloženo. "Od minulého vedení města jsme slyšeli jenom sliby," uvedl Presl.

Provizorně v autobuse

Po přestěhování ze Smeček metadonové centrum fungovalo krátkou dobu provizorně v pronajatém autobuse u Hlavního nádraží, tento nápad ale musela organizace brzy opustit kvůli nátlaku nájemce budovy nádraží.

Speciálně upravený autobus organizace Drop In, který má nahradit činnost končícího střediska metadonové substituce.

Poté se přestěhovalo na Boršov, kde sídlí jeho kontaktní centrum. To Presl považuje za nevhodné. Zatímco metadonové centrum je určeno pro narkomany, kteří se pokouší své závislosti zbavit, do kontaktní centra si chodí aktivní uživatelé drog například měnit injekční stříkačky, což má zamezit šíření nakažlivých nemocí. Tyto dvě skupiny by se proto neměly potkávat ve stejné ordinaci.

Změna s novým vedením magistrátu

S novým vedením Prahy se podle Presla postoj magistrátu změnil a stěhování na Bulovku se podařilo dotáhnout do konce. Nabídnuté prostory jsou prý malé a daleko od centra města, ale vzhledem k situaci je za ně vedení organizace vděčné. Podrobnější informace chce město a Drop in zveřejnit na úterní tiskové konferenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Praha 1, která dala Drop in výpověď z původního dlouholetého střediska, stěhování na Bulovku přivítala. "Vítáme, že se dlouho slibované stěhování dotáhlo do konce," řekla mluvčí radnice Veronika Blažková. "Chceme, aby se tato problematika rozptýlila po celém městě," dodala s tím, že pokud ke stěhování skutečně dojde, radnice bude jednat o případném znovuobnovení dotací pro Drop in.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...