Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mezinárodní obchod s lidskými orgány stále roste

Zdraví

  6:00
PHNOMPENH - Chhayův bok protíná dlouhá jizva. Je to památka na operaci, která mu měla pomoci splatit rodinné dluhy, ale která z něho učinila jednu z prvních obětí obchodu s lidskými orgány v Kambodži, píše agentura AFP.
Úplatek - ilustrační foto.

Úplatek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Chhay žije v malém domku o jediné místnosti s devíti členy své rodiny na předměstí Phnompenhu. Osmnáctiletý Kambodžan se snaží vyrovnat se s následky toho, co označuje za strašlivou chybu: za 3000 dolarů (asi 66 000 Kč) prodal jednu svou ledvinu. Obchodníci s lidskými orgány si přitom přišli na 10 000 dolarů (asi 220 000 Kč).

PSALI JSME:

Orgán mu naprosto nelegálně odebrali před dvěma lety v jedné supermoderní nemocnici v Bangkoku, který je centrem turistiky za lidskými orgány v Asii. Chhay podal žalobu a dva obchodníci s lidskými orgány byli zatčeni.

Mladý Kambodžan prohlašuje, že byl přesvědčen, že dává ledvinu jedné sousedce. „Ta věděla, že jsme velmi chudí a že je moje matka zadlužená,“ vysvětluje mladík, který neudal své pravé jméno. Podobných příběhů je velmi mnoho i v Indii či v Nepálu, kde se obchodníkům s lidskými orgány dobře daří.

Nelegální obchod v Kambodže

Podle posledních odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) dodávají nelegální mezinárodní sítě obchodníků až deset procent lidských orgánů určených pro transplantace ve světě. Nelegální obchod všeho druhu v Kambodži jen kvete, počínaje prostitucí a konče takzvaným moderním otroctvím. Černý trh s lidskými orgány však dosud zůstával ve stínu. V srpnu psal tisk o obchodu s lidskými orgány ve vojenské nemocnici v Phnompenhu.

„Chci říci ostatním, aby si nenechávali odebrat ledvinu jako já. Lituji toho. Nemohu pořádně pracovat, vyčerpává mě dokonce i pouhá chůze,“ říká Chhay a smutně hledí na chlapce svého věku, kteří hrají fotbal.

Černý trh s lidskými orgány

Černý trh s orgány vzkvétá tak, jak roste počet pacientů čekajících na transplantaci.Poptávka po orgánech od živých dárců ve světě neustále roste. Pacienti, kteří nemají příbuzného, který by jim ledvinu daroval, se obracejí na černý trh.

WHO vyjádřila znepokojení nad možnými komplikacemi u osob, které si nechaly odebrat ledvinu a které často nemají prostředky na to, aby se mohly léčit.

V Thajsku se vyšetřuje nelegální obchod s lidskými orgány v několika nemocnicích. Policie se zaměřuje zejména na falešné doklady o příbuzenství mezi dárcem a příjemcem. „Vyzvali jsme nemocnice ke zvýšené bdělosti,“ ujišťuje prezident Lékařské rady Thajska Somsak Lolekcha.

Poptávka roste

Jenom v Thajsku bylo podle srpnových statistik na seznamu čekatelů na transplantaci přes 4300 osob. Podle údajů thajského Červeného kříže za loňský rok pocházela jen polovina z 581 transplantovaných ledvin od zesnulých osob.

Poptávka po orgánech od živých dárců ve světě neustále roste. Pacienti, kteří nemají příbuzného, který by jim ledvinu daroval, se obracejí na černý trh. Thajský Červený kříž, který dohlíží na dárcovství orgánů, zahájil v dubnu program zavazující nemocnice poskytovat podrobné údaje o žijících dárcích.

OSN se nyní znepokojuje nad prvními případy nelegálního obchodu s orgány zjištěnými v Kambodži. „Mohla by to být jen viditelná část ledovce,“ obává se představitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) v Bangkoku Jeremy Douglas. „Lidé, na něž se obchodníci s lidskými orgány zaměřují, stojí na pokraji společnosti a mnozí z nich nechtějí o svém dramatu vypovídat,“ říká.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.