Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Choroby klíčí ve střevech. Jak mikrobiom posílit a proč ho děti narozené „císařem“ nemají ideální?


Mikrobiom (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
Ve střevech člověka žije až půl kilogramu bakterií. Ty souhrnně nazýváme střevní mikrobiom. Jeho složení je u každého jedinečné, podobně jako otisk prstu. Podle mikrobioložky Heleny Tlaskalové-Hogenové bychom měli tomuto společenství věnovat obrovskou pozornost.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Střevní mikrobiom ovlivňuje lidské zdraví i náladu. Pokud tyto organismy nejsou dost pestré nebo pokud se dostanou do nerovnováhy, můžou způsobit řadu nepříjemných nemocí – chronických, metabolických, zánětlivých, autoimunitních, nádorových, a dokonce i duševních.

Češi přitom mají ve svém trávicím traktu daleko chudší mikrobiom než třeba Japonci nebo Řekové. Ukázala to alespoň pilotní studie, do které se před časem pustili nizozemští vědci. Podle Heleny Tlaskalové-Hogenové za to může hlavně nezdravý způsob života – především nedostatek stravy bohaté na vlákninu. Není tedy podle ní náhoda, že Češi dlouhá léta atakovali přední příčky výskytu rakoviny střeva. Nedobrý mikrobiom podle ní může souviset dokonce i s českým prvenstvím v úmrtí na covid.

Lidovky.cz: Starověký lékař Hippokrates řekl, že všechny choroby začínají ve střevech. Měl tedy pravdu?
Ano, zjevně to tak je. Výzkumy posledních desetiletí ukázaly, že střevo je extrémně důležitý orgán. Nachází se v něm až sedmdesát procent imunitních buněk a nesmírné množství nervových buněk. Těch je tam zhruba stejně jako v míše. Oba typy těchto buněk jsou přitom schopné vnímat přítomné mikroby i nejrůznější látky, jež tyto mikroby produkují.

A právě proto je střevo tak důležité. Mikroorganismy i látky, které vylučují, totiž ovlivňují spoustu pochodů v našem těle. Nepomáhají nám jenom strávit potravu, ale ovlivňují také náš imunitní systém. Umožňují efektivní obranu našeho organismu před patogeny. Mají vliv také na náš mozek a naši psychiku. Jakékoliv narušení vzájemného vztahu mikrobiomu a organismu pak hraje velkou roli při vývoji nejrůznějších chorob – chronických, metabolických, zánětlivých, autoimunitních, nádorových, a dokonce i duševních.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...