23. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Miminko vážilo 200 gramů. Zachránili ho

Novorozeně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozeně | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Jedno z nejmenších miminek, které kdy přežilo porod, bylo po téměř pěti měsících strávených v inkubátoru propuštěno minulý týden z losangeleské nemocnice domů.

Melinda Star Guidová se narodila loni v srpnu ve 24. týdnu těhotenství a v prvních okamžicích svého života vážila pouhých 200 gramů, tedy méně než například obvyklá plechovka s nápojem. Byla tak třetím nejmenším miminkem na světě a druhým nejmenším ve Spojených státech.

ČTĚTE TAKÉ:


Měsíce musela strávit na jednotce intenzivní péče nemocnice County-USC Medical Center v Los Angeles, než si ji v listopadu mohla poprvé pochovat její matka - dvaadvacetiletá Haydee Ibarraová.

Nyní už malá Melinda váží asi dva kilogramy, a proto lékaři rozhodli, že může být propuštěna. Zatím se ale prý nedá říci, jak se bude dál fyzicky i mentálně vyvíjet. Doktoři ji proto chtějí nejméně příštích šest let pravidelně sledovat.

O tom, že je ale Melinda už nyní velkou výjimkou, svědčí to, že drtivá většina tak malých miminek nepřežije. Ve Spojených státech se každý rok narodí asi 7500 dětí, která váží méně než 400 gramů a přežívá z nich asi jen deset procent. Řada z nich podle dětských lékařů v dalším životě trpí zdravotními problémy.

Lidovky.cz, ČTK