Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo kultury registrovalo první léčitelskou církev

Zdraví

  6:40
PRAHA - První náboženskou skupinu, která se zabývá léčitelstvím, registrovalo ministerstvo kultury. Společenství Josefa Zezulky se stalo 38. církví registrovanou podle zákona. Další tři církve či náboženské společnosti na registraci čekají.
Medicína - ilustrační fotografie.

Medicína - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

Ani nově registrované církve, ani ty, které na uznání státem teprve čekají, ale již nemají a nebudou mít nárok na státní příspěvek na činnost ani na finanční část restitucí.

V Kambodži se lidové léčitelství učí ve škole

Nově registrovaná společnost vychází z učení Josefa Zezulky (1912 až 1992), léčitele a filozofa, který svou léčitelskou metodu nazval biotronikou. Představitelem Zezulkova společenství je Tomáš Pfeiffer, jeden z nejznámějších českých léčitelů. Jako Zezulkův žák a pokračovatel získal věhlas už na počátku 90. let. Pfeiffer měl několik pořadů v televizích a pokoušel se léčit i prostřednictvím obrazovky. Uspořádal finanční sbírku a za peníze postavil v centru Prahy Biotronické centrum sociální pomoci.

Religionisté Společenství Josefa Zezulky řadí do hnutí New Age. Zezulka i Pfeiffer více než jiní léčitelé zakotvili svou léčitelskou praxi v promyšleném náboženském systému. V dokumentech, které předložili MK pro registraci, uvádějí, že jde o „náboženskou společnost nového typu pracující ku prospěchu celé biosféry“.

O Zezulkovi uvádějí, že nepůsobil svou vlastní silou, ale byl jen jakýmsi prostředníkem a „transformátorem“, který přijímal léčebnou energii přímo z transcendentna a předával ji svým pacientům. Podle vlastních tvrzení se prý ke svým schopnostem nedopracoval sám, ale získal je během jednoho okamžiku jako dar z duchovního světa. O Velikonocích roku 1945 se prý u něj náhle objevil jakýsi stav rozevřeného vědomí a radikální změna chápání sebe a světa.

Lidové léčitelství zažívá v Jižní Africe obrodu

Náboženská nauka společenství se nazývá filozofie Bytí, léčitelská biotronika je její součástí. Jediným duchovním společenství je takzvaný sanátor, jímž je Tomáš Pfeiffer. Podle webové stránky je tradičním vyvrcholením celoročních duchovních akcí každoroční duchovní pouť na horu Říp v „Den otevřeného nebe“ 30. března, tedy v den Zezulkova narození.

Český klub skeptiků Sisyfos udělil Pfeifferovi ocenění Bludný balvan za rok 2007 za „proplétání esoteriky s byznysem při plnění vodnářského poslání“.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....