Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Ministerstvo kultury registrovalo první léčitelskou církev

Medicína - ilustrační fotografie.

Medicína - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

PRAHA - První náboženskou skupinu, která se zabývá léčitelstvím, registrovalo ministerstvo kultury. Společenství Josefa Zezulky se stalo 38. církví registrovanou podle zákona. Další tři církve či náboženské společnosti na registraci čekají.
  6:40

Ani nově registrované církve, ani ty, které na uznání státem teprve čekají, ale již nemají a nebudou mít nárok na státní příspěvek na činnost ani na finanční část restitucí.

V Kambodži se lidové léčitelství učí ve škole

Nově registrovaná společnost vychází z učení Josefa Zezulky (1912 až 1992), léčitele a filozofa, který svou léčitelskou metodu nazval biotronikou. Představitelem Zezulkova společenství je Tomáš Pfeiffer, jeden z nejznámějších českých léčitelů. Jako Zezulkův žák a pokračovatel získal věhlas už na počátku 90. let. Pfeiffer měl několik pořadů v televizích a pokoušel se léčit i prostřednictvím obrazovky. Uspořádal finanční sbírku a za peníze postavil v centru Prahy Biotronické centrum sociální pomoci.

Religionisté Společenství Josefa Zezulky řadí do hnutí New Age. Zezulka i Pfeiffer více než jiní léčitelé zakotvili svou léčitelskou praxi v promyšleném náboženském systému. V dokumentech, které předložili MK pro registraci, uvádějí, že jde o „náboženskou společnost nového typu pracující ku prospěchu celé biosféry“.

O Zezulkovi uvádějí, že nepůsobil svou vlastní silou, ale byl jen jakýmsi prostředníkem a „transformátorem“, který přijímal léčebnou energii přímo z transcendentna a předával ji svým pacientům. Podle vlastních tvrzení se prý ke svým schopnostem nedopracoval sám, ale získal je během jednoho okamžiku jako dar z duchovního světa. O Velikonocích roku 1945 se prý u něj náhle objevil jakýsi stav rozevřeného vědomí a radikální změna chápání sebe a světa.

Lidové léčitelství zažívá v Jižní Africe obrodu

Náboženská nauka společenství se nazývá filozofie Bytí, léčitelská biotronika je její součástí. Jediným duchovním společenství je takzvaný sanátor, jímž je Tomáš Pfeiffer. Podle webové stránky je tradičním vyvrcholením celoročních duchovních akcí každoroční duchovní pouť na horu Říp v „Den otevřeného nebe“ 30. března, tedy v den Zezulkova narození.

Český klub skeptiků Sisyfos udělil Pfeifferovi ocenění Bludný balvan za rok 2007 za „proplétání esoteriky s byznysem při plnění vodnářského poslání“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!