Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ministerstvo zdravotnictví představilo akční plán v boji se závažnými nemocemi

Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo nový národní akční plán na screening a včasný záchyt nemocí, jako je sekundární prevence cukrovky u rizikové populace, novorozenecký laboratorní záchyt závažných vrozených kombinovaných poruch imunity či záchyt rakoviny prostaty u rizikové skupiny mužů.

Novinářům to v úterý řekl ministr Svatopluk Němeček s tím, že screeningy by se tak měly rozšířit na další nemoci.

Nové programy podle ministra nejprve projdou pilotním ověřováním, a pokud se potvrdí jejich účinnost, budou schváleny v plošné podobě.

Už řadu let hradí zdravotní pojišťovny screening rakoviny prsu u žen od 45 let věku, hrdla děložního u žen od 15 let věku a tlustého střeva a konečníku u mužů a žen od 50 let věku. V akci cíleného zvaní podpořené z evropských peněz rozeslaly zdravotní pojišťovny 3,5 milionu pozvánek těm svým pojištěncům, kteří na screening nechodí.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky docent Ladislav Dušek upřesnil, že díky adresnému zvaní stoupla téměř o 15 procent účast na screeningu rakoviny tlustého střeva, o 13 procent na screeningu rakoviny prsu a o devět procent hrdla děložního.

Pro ověření a zavedení nových screeningových programů bude ustavena Národní řídící rada a kompetenční centrum. Nové programy tak budou mít podle ministra garanci té nejvyšší kvality.

Akční plán, který schválila v srpnu vláda, počítá s posílením již běžících screeningů, vybudováním systému kontroly kvality a bezpečnosti, ověřením pilotních projektů včasného záchytu dalších vybraných chorob a vybudováním platformy, která bude předkládat další nové projekty.

Předseda Diabetické asociace ČR profesor Milan Kvapil doplnil, že aktivní vyhledávání pacientů s cukrovkou druhého typu je už teď důležitou součástí národního diabetologického programu. Uvítal chystané vytvoření racionálního systému pro získávání informací o kvalitě péče pro diabetiky, se kterým rovněž nový národní plán počítá.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!