LN Jak velkou hrají vitaminy roli v prevenci nemocí?
Vitaminů je mnoho, jejich funkcí je zlepšování biochemických procesů v těle, podílejí se na metabolismu cukrů, bílkovin i tuků, ale především jsou pro život nezbytné. Až na výjimky je náš organismus neumí vytvořit a musíme je přijímat potravou. Některé z nich jsou důležité v prevenci infekčních nemocí, jiné jsou například důležité pro správnou činnost srdce nebo krvetvorbu.
LN Vitaminy mohu dostat i v lékárně. Do jaké míry nám pomohou v posílení imunity?
Některé vitaminy podporují obranyschopnost organismu. Jiné vitaminy mají odlišnou funkci a imunizační účinek nemají. Pro imunitu jsou nejdůležitější vitaminy D a C. Vitamin D hraje významnou, i když zatím neobjasněnou roli v metabolismu bílých krvinek.
Ty mají zásadní úlohu v boji proti cizorodým mikroorganismům – virům nebo bakteriím. Při nedostatku vitaminu D jsou mnohem častější virové infekce horních cest dýchacích, přitom dostatek tohoto vitaminu z potravy má pouze jedno procento Čechů.
Vitamin C je důležitý pro správný metabolismus železa, a tedy i pro červené krvinky. Má ale také výrazné antioxidační účinky, tedy schopnost odstraňovat z těla škodlivé volné radikály, které mohou zhoršovat nebo způsobovat různá onemocnění.
LN Vitaminy jsou obohaceny leckteré potraviny. Jak se mohu ubránit tomu, abych tělo zbytečně netrápil jejich přebytkem?
Základním pravidlem je pestrost stravy a zdravý životní styl. V takovém případě by jinak zdravý jedinec měl mít dostatek vitaminů zajištěn bez užívání přípravků. Jsou základní dvě kategorie vitaminů: rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Přebytek vitaminů rozpustných ve vodě způsobí maximálně zatížení vaší zažívací a vylučovací soustavy. Přebytek vitaminů rozpustných v tucích však může znamenat závažný problém a důrazně jej nedoporučuji. Jsou to vitaminy A, D, E a K.
Patří mezi ně tedy i dnes hojně užívaný vitamin D. U něj je optimální denní dávka 1000 UI. Neměla by překročit 2000 UI. (Pozn. red.: UI znamená International Unit, česky mezinárodní jednotku. Používá se ve farmakologii. Popisuje biologické působení místo hmotnosti.)
LN Pro koho se hodí multivitaminové přípravky?
Takové přípravky jsou určené především pro ty, kteří si nemohou zajistit dostatečný příjem vitaminů přirozenou cestou, jsou po nemoci či například operaci, nebo prožívají či očekávají zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž.
LN Jsou pro někoho vitaminy důležité víc?
V různém věku a situaci může být pro lidský organismus důležitý jiný vitamin. Například pro správný vývoj kostí je nezbytný vitamin D, proto jej předepisují lékaři dětem ihned po narození. Stejně důležitý je vitamin D pro ženy po přechodu jako prevence před osteoporózou.
Kyselina listová je důležitá pro ženy v raném stádiu těhotenství pro správný vývoj nervové soustavy plodu. A takto bychom mohli pokračovat jeden vitamin po druhém.
LN Může nastat nějaká nežádoucí reakce při braní vitaminů?
Ano, mohou to být různé zažívací a kožní projevy následkem vyšší dávky nebo vlivem pomocných látek, ale také projevy hypervitaminózy – předávkování vitaminem, které je nebezpečné především u vitaminů rozpustných v tucích.
LN Jak bychom měli vést děti, aby jedly vitaminy v dostatečném množství?
Nejlepší metodou bývá příklad.
LN Jaké přírodní zdroje vitaminů nebo minerálů není vhodné kombinovat s léky?
Jednoduchá odpověď neexistuje, například vitamin D není vhodné doplňovat samoléčbou, pokud ho už užíváte v kombinovaném přípravku na osteoporózu. Dále například grep nebo oblíbené pomelo nejsou vhodné pro pacienty, kteří užívají některé konkrétní léky na vysoký tlak. Takových příkladů by bylo mnoho, proto je lepší se vždy poradit s lékárníkem.
LN Jak se řeší vitaminy u pacientů v nemocnici? Nemocní je jistě potřebují víc než zdraví…
Doplňování vitaminů v nemocnici je obtížnější než doma. Některé potraviny třeba ani nemocný nesmí. Je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem.
LN Lidem, kteří leží dlouho v nemocnici, chybí vitamin D, který by mohli získat pobytem na slunci. Dá se nahradit tabletou?
Vitamin D ze slunečních paprsků je v naší zeměpisné poloze možno získávat přibližně od května do října. Je možné ho ale doplňovat – stravou, léky i doplňky stravy. Jeho hlavním zdrojem jsou mořské ryby – losos, tuňák, makrela, vejce, mléko a mléčné výrobky. Pokud tyto potraviny nekonzumujete pravidelně a v dostatečném množství, nebo je vaše potřeba vitaminu D větší, můžete jej doplňovat užíváním léčivých přípravků nebo doplňků stravy.