Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladé Američanky neví o antikoncepci, často otěhotní

Zdraví

  7:00
WASHINGTON - Zhruba polovina amerických dívek ve věku 15 až 19 let, které nechtěně přicházejí do jiného stavu, nepoužívá žádnou antikoncepci. Třetina z těchto dívek nic neví o nebezpečí otěhotnění.
Antikoncepce - ilustrační foto

Antikoncepce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) provedlo v minulých letech. Jeho výsledky CDC publikovalo na svých webových stránkách.

V USA se každoročně matkami stává kolem 400.000 dívek ve věku 15 až 19 let, což Spojené státy řadí na přední místo mezi rozvinutými zeměmi. Odborníci tento stav považují za alarmující, protože děti mladých matek mívají menší porodní váhu a vážnější zdravotní problémy. Dosahují také nižšího vzdělání a častěji se samy stávají nezletilými rodiči.

Nechtěné těhotenství podle studie přiznaly zhruba tři čtvrtiny matek ve věku do 19 let, 22 procentům je jejich těhotenství lhostejné. Z dívek, které provozovaly nechráněný pohlavní styk, uvedlo 25 procent jako důvod skutečnost, že si partner ochranu nepřál.

Dvaatřicet procent nemělo žádné informace o tom, že by mohly otěhotnět, a 13 procent dotázaných dívek nevědělo, jak si antikoncepci pořídit. Procenta z průzkumu nezávisela na barvě pleti ani národnosti.

Podle CDC by bylo žádoucí, kdyby američtí teenageři začínali později s pohlavním životem a podrobněji se seznamovali s metodami antikoncepce a s mechanismem početí. Měli by mít i snadnější přístup k antikoncepčním prostředkům, uvádí se v průzkumu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat