Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mladé Američanky neví o antikoncepci, často otěhotní

Antikoncepce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Zhruba polovina amerických dívek ve věku 15 až 19 let, které nechtěně přicházejí do jiného stavu, nepoužívá žádnou antikoncepci. Třetina z těchto dívek nic neví o nebezpečí otěhotnění.

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) provedlo v minulých letech. Jeho výsledky CDC publikovalo na svých webových stránkách.

V USA se každoročně matkami stává kolem 400.000 dívek ve věku 15 až 19 let, což Spojené státy řadí na přední místo mezi rozvinutými zeměmi. Odborníci tento stav považují za alarmující, protože děti mladých matek mívají menší porodní váhu a vážnější zdravotní problémy. Dosahují také nižšího vzdělání a častěji se samy stávají nezletilými rodiči.

Nechtěné těhotenství podle studie přiznaly zhruba tři čtvrtiny matek ve věku do 19 let, 22 procentům je jejich těhotenství lhostejné. Z dívek, které provozovaly nechráněný pohlavní styk, uvedlo 25 procent jako důvod skutečnost, že si partner ochranu nepřál.

Dvaatřicet procent nemělo žádné informace o tom, že by mohly otěhotnět, a 13 procent dotázaných dívek nevědělo, jak si antikoncepci pořídit. Procenta z průzkumu nezávisela na barvě pleti ani národnosti.

Podle CDC by bylo žádoucí, kdyby američtí teenageři začínali později s pohlavním životem a podrobněji se seznamovali s metodami antikoncepce a s mechanismem početí. Měli by mít i snadnější přístup k antikoncepčním prostředkům, uvádí se v průzkumu.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...