Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mladé Američanky neví o antikoncepci, často otěhotní

Antikoncepce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Zhruba polovina amerických dívek ve věku 15 až 19 let, které nechtěně přicházejí do jiného stavu, nepoužívá žádnou antikoncepci. Třetina z těchto dívek nic neví o nebezpečí otěhotnění.

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) provedlo v minulých letech. Jeho výsledky CDC publikovalo na svých webových stránkách.

V USA se každoročně matkami stává kolem 400.000 dívek ve věku 15 až 19 let, což Spojené státy řadí na přední místo mezi rozvinutými zeměmi. Odborníci tento stav považují za alarmující, protože děti mladých matek mívají menší porodní váhu a vážnější zdravotní problémy. Dosahují také nižšího vzdělání a častěji se samy stávají nezletilými rodiči.

Nechtěné těhotenství podle studie přiznaly zhruba tři čtvrtiny matek ve věku do 19 let, 22 procentům je jejich těhotenství lhostejné. Z dívek, které provozovaly nechráněný pohlavní styk, uvedlo 25 procent jako důvod skutečnost, že si partner ochranu nepřál.

Dvaatřicet procent nemělo žádné informace o tom, že by mohly otěhotnět, a 13 procent dotázaných dívek nevědělo, jak si antikoncepci pořídit. Procenta z průzkumu nezávisela na barvě pleti ani národnosti.

Podle CDC by bylo žádoucí, kdyby američtí teenageři začínali později s pohlavním životem a podrobněji se seznamovali s metodami antikoncepce a s mechanismem početí. Měli by mít i snadnější přístup k antikoncepčním prostředkům, uvádí se v průzkumu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?