Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladí Češi užívají nejvíce konopí v Evropě. Česko je také rájem pervitinu

Slovensko

  11:17
PRAHA - Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má zkušenost s konopím dokonce 42 procent Čechů. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Joint marihuany (ilustrační foto). foto: Reuters

Kromě rostoucí obliby marihuany a hašiše začíná po celé Evropě včetně Česka po letech útlumu opět stoupat popularita extáze a stále větší problém představují i drogové náhražky, takzvané legal highs. Většina pervitinu vyráběného v Evropě pochází podle zprávy z Česka.

Evropská zpráva analyzuje informace z různých oblastí drogové problematiky převážně za roky 2015 a 2014, někdy i starší, a to z osmadvaceti členských zemí Evropské unie, z Norska a z Turecka. Data agentuře poskytují jednotlivé národní protidrogové centrály, ale i další evropské instituce.

Česko je rájem pervitinu

Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončilo Česko až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za Českem skončilo například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně.

Čeští školáci ‚vynikají‘ v pití alkoholu, kouření i spotřebě marihuany

Celkem na sledovaném území - EU, Norsko a Turecko - konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace. Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících ho užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Z celkového objemu trhu s nelegálními drogami zaujímá marihuana a hašiš 38 procent. S rostoucí spotřebou se ale zvyšuje i počet lidí, kteří zahajují léčbu závislosti na konopí. Zatímco v roce 2006 jich bylo jen 45.000, předloni se jejich počet zvýšil již na 69 tisíc.

Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze. V posledním roce extázi užilo zhruba 2,1 milionu Evropanů ve věkové kategorii 15 až 34 let, což představuje asi 1,7 procenta této skupiny. Studie z loňského roku prokázala, že proti roku 2011 vzrostlo množství zbytků MDMA v odpadních vodách po celé Evropě. V Česku je procento uživatelů extáze ve skupině od 15 do 64 let po Británii, Nizozemsku a Irsku čtvrté nejvyšší v Evropě.

Zvláštní pozornost zpráva věnuje také problematice pervitinu v Česku, které je v Evropě jeho největším výrobcem. Zatímco dříve se ale produkce drogy soustředila do malých varen a pervitin vznikal pro vlastní nebo místní potřebu, v poslední době objem jeho výroby podle zprávy roste a zapojili se do ní organizované zločinecké skupiny. Gangy ho pak distribuují na domácí i zahraniční trh, především do Německa, Rakouska, ale i na Slovensko.

Mladí lidé jako pokusní králíci

Stále větší problém v Evropě představují také nové psychoaktivní látky z kategorie takzvaných legal highs. V současnosti evropská agentura monitoruje 560 takových látek. Jen za loňský rok jich přibylo 98. Tři pětiny těchto nových drog přitom tvoří takzvané syntetické kanabinoidy, tedy látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. EMCDDA varuje, že tyto látky mohou být zdraví i životu nebezpečné. „Mladí uživatelé mohou nevědomky hrát úlohu lidských pokusných králíků u látek, jejichž potenciální zdravotní rizika jsou převážně neznámá,“ stojí ve zprávě.

Loňské analýzy odpadních vod v evropských městech ukázaly, že zatímco v západní a jižní Evropě se konzumuje více kokainu, ve střední, východní a severní části kontinentu jsou ze stimulujících drog oblíbenější amfetaminy, k nimž patří i v Česku hojně rozšířený pervitin.

Německo zaplavuje český pervitin, berou ho i jedenáctileté děti

Nejčastěji zachycenou drogou je v Evropě v návaznosti na počet uživatelů konopí. Připadají na něj více než tři čtvrtiny všech záchytů drog. Druhý v pořadí je kokain s deseti procenty. Pervitin policie ze všech zemí Evropy nejčastěji zabavovala loni v Česku. Šedesát procent všech záchytů drog v EU přitom loni hlásily pouhé dvě země: Španělsko a Británie.

V roce 2014 se proti rokům předchozím zvýšil i počet úmrtí spojených s předávkováním návykovými látkami, a to až na 6800. Nejčastějším „zabijákem“ byl heroin. Příčiny jsou podle EMCDDA nejasné, mohou ale souviset s lepší dostupností této drogy, její vyšší čistotou či stárnutím jejích uživatelů.

Léčbu závislosti na drogách podstoupilo v roce 2014 v Evropské unii, Norsku a Turecku zhruba 1,5 milionu lidí. EMCDDA ve své zprávě rovněž upozornila na rostoucí význam internetového obchodu s drogami.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...