Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mladí Češi užívají nejvíce konopí v Evropě. Česko je také rájem pervitinu

Joint marihuany (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joint marihuany (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má zkušenost s konopím dokonce 42 procent Čechů. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Kromě rostoucí obliby marihuany a hašiše začíná po celé Evropě včetně Česka po letech útlumu opět stoupat popularita extáze a stále větší problém představují i drogové náhražky, takzvané legal highs. Většina pervitinu vyráběného v Evropě pochází podle zprávy z Česka.

Evropská zpráva analyzuje informace z různých oblastí drogové problematiky převážně za roky 2015 a 2014, někdy i starší, a to z osmadvaceti členských zemí Evropské unie, z Norska a z Turecka. Data agentuře poskytují jednotlivé národní protidrogové centrály, ale i další evropské instituce.

Česko je rájem pervitinu

Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončilo Česko až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za Českem skončilo například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně.

Celkem na sledovaném území - EU, Norsko a Turecko - konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace. Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících ho užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Z celkového objemu trhu s nelegálními drogami zaujímá marihuana a hašiš 38 procent. S rostoucí spotřebou se ale zvyšuje i počet lidí, kteří zahajují léčbu závislosti na konopí. Zatímco v roce 2006 jich bylo jen 45.000, předloni se jejich počet zvýšil již na 69 tisíc.

Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze. V posledním roce extázi užilo zhruba 2,1 milionu Evropanů ve věkové kategorii 15 až 34 let, což představuje asi 1,7 procenta této skupiny. Studie z loňského roku prokázala, že proti roku 2011 vzrostlo množství zbytků MDMA v odpadních vodách po celé Evropě. V Česku je procento uživatelů extáze ve skupině od 15 do 64 let po Británii, Nizozemsku a Irsku čtvrté nejvyšší v Evropě.

Zvláštní pozornost zpráva věnuje také problematice pervitinu v Česku, které je v Evropě jeho největším výrobcem. Zatímco dříve se ale produkce drogy soustředila do malých varen a pervitin vznikal pro vlastní nebo místní potřebu, v poslední době objem jeho výroby podle zprávy roste a zapojili se do ní organizované zločinecké skupiny. Gangy ho pak distribuují na domácí i zahraniční trh, především do Německa, Rakouska, ale i na Slovensko.

Mladí lidé jako pokusní králíci

Stále větší problém v Evropě představují také nové psychoaktivní látky z kategorie takzvaných legal highs. V současnosti evropská agentura monitoruje 560 takových látek. Jen za loňský rok jich přibylo 98. Tři pětiny těchto nových drog přitom tvoří takzvané syntetické kanabinoidy, tedy látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. EMCDDA varuje, že tyto látky mohou být zdraví i životu nebezpečné. „Mladí uživatelé mohou nevědomky hrát úlohu lidských pokusných králíků u látek, jejichž potenciální zdravotní rizika jsou převážně neznámá,“ stojí ve zprávě.

Loňské analýzy odpadních vod v evropských městech ukázaly, že zatímco v západní a jižní Evropě se konzumuje více kokainu, ve střední, východní a severní části kontinentu jsou ze stimulujících drog oblíbenější amfetaminy, k nimž patří i v Česku hojně rozšířený pervitin.

Nejčastěji zachycenou drogou je v Evropě v návaznosti na počet uživatelů konopí. Připadají na něj více než tři čtvrtiny všech záchytů drog. Druhý v pořadí je kokain s deseti procenty. Pervitin policie ze všech zemí Evropy nejčastěji zabavovala loni v Česku. Šedesát procent všech záchytů drog v EU přitom loni hlásily pouhé dvě země: Španělsko a Británie.

V roce 2014 se proti rokům předchozím zvýšil i počet úmrtí spojených s předávkováním návykovými látkami, a to až na 6800. Nejčastějším „zabijákem“ byl heroin. Příčiny jsou podle EMCDDA nejasné, mohou ale souviset s lepší dostupností této drogy, její vyšší čistotou či stárnutím jejích uživatelů.

Léčbu závislosti na drogách podstoupilo v roce 2014 v Evropské unii, Norsku a Turecku zhruba 1,5 milionu lidí. EMCDDA ve své zprávě rovněž upozornila na rostoucí význam internetového obchodu s drogami.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...