Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mladí dávají přednost počítači před alkoholem. Jde o zdravější závislost?

Zdraví

  9:41
PRAHA - „Chlast slast,“ říkával největší virtuální Čech Jára Cimrman. Přestává to být pravda. Nejmladší generace si volí jiné způsoby uvolnění i závislosti. Modernější, lepší, zdravější? To se ještě přesně neví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Podle posledních studií dorůstající dospělí v současnosti tolik nezkoušejí alkohol ani kouření. Dávají přednost „pařbě“, tedy hraní počítačových her.

„V posledních šetřeních jsme zjistili výrazný pokles spotřeby alkoholu, ale i kouření tabáku a užívání marihuany u dospívajících. Zdá se, že se preference mladých lidí mění. Hraje v tom roli příklon k moderním technologiím. Zatím je předčasné mluvit o záměně jedné závislosti za jinou. Pokles kuřáctví a pití alkoholu u dospívajících je ale jistě pozitivní, protože čeští adolescenti v minulosti tyto žebříčky vedli. Snad půjde o změnu trvalejší,“ doufá psycholog Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Nástroj sociální komunikace

Alkohol provází lidstvo od jeho počátků. Již společnosti lovců a sběračů se občas dostaly ke zdrojům alkoholu, třeba k přezrálému kvasícímu ovoci.

„Systematicky začal být alkohol připravován se vznikem prvních agrárních společností. Obilí a pěstování vinných hroznů totiž umožnily výrobu vína a piva. Ty se pak velmi rychle staly součástí potravy,“ říká docent Karel Černý, přednosta Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

V antice se alkohol stal nástrojem sociální komunikace. Lidé se začali scházet nad džbánkem piva či vína, alkoholické nápoje poté získaly symbolickou roli, známou třeba z křesťanství – zázrak proměny vody ve víno v Káni Galilejské či víno jako krev Kristova. Další změna podle docenta Černého nastává zejména ve středověku s příchodem techniky destilace. Vznikají první druhy destilátů, v Čechách je spolehlivě doložené pálené víno, tedy brandy, na konci 16. století.

„To ale neznamená, že konzumenti byli alkoholiky. Nápoje totiž měly poměrně nízký obsah alkoholu, víno se například ředilo. Lidé se také dožívali kratšího věku, a u mnoha z nich se tedy alkoholismus v moderním slova smyslu ani nemohl rozvinout,“ upozorňuje Karel Černý. Alkohol ještě nebyl považován za démona a v různé formě jej pily i děti.