Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Modifikovaní komáři jako kontroverzní způsob boje s virem zika

Virus přenáší komár Aedes Aegypti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus přenáší komár Aedes Aegypti. | foto: Reuters

Jako způsob boje s virem zika, který se v posledních měsících šíří zejména v Latinské Americe, podpořila Světová zdravotnická organizace (WHO) i sterilizaci a genetickou modifikaci komárů druhu Aedes aegypti. Právě ti jsou přenašečem tohoto viru, který asi zabraňuje vývinu mozku nenarozených dětí. Ekologové nicméně varují před případným vyhubením celého druhu, či před neúmyslným vytvořením nekontrolovaně zmutovaného komára. Informoval o tom server BBC.

WHO v prohlášení podpořila postižené země, aby využily „staré i nové postupy“ v boji proti komárům přenášejícím virus zika. Pokusy s jejich genetickou modifikací například provádí v Brazílii a na Kajmanských ostrovech britská firma Oxitec.

Virus zika

Virus zika patří do čeledi Flaviviridae , je přenášen komáry egyptskými . Způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů. Vysoké riziko představuje pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu mikrocefalii.

Komárům druhu Aedes aegypti, který přenáší i horečku dengue, je při pokusech genetická informace změněna tak, že jejich potomci zemřou dříve, než dosáhnou reprodukční schopnosti. Další možnou technikou je sterilizace samečků ozařováním. Tento způsob je již používán při snižování populace hmyzu, který ničí úrodu. Třetí možností je užití parazitické bakterie Wolbachia, která neublíží člověku, ale u samiček komára zamezí vylíhnutí vajíček.

Pokusy s genetickou modifikací komárů jiného druhu, kteří přenášejí malárii, se objevily již v minulosti. Při jedné z variant pokusů modifikovaný komár sice nepřenášel malárii, ale z dlouhodobého hlediska byl odolnější, žil déle a kladl více vajíček. Při jiných laboratorních pokusech zase modifikovaný komár natolik zeslábl, že by ve volné přírodě nepřežil, čímž by se narušil ekosystém. Komáři, ať už je můžeme sebevíc nenávidět, jsou potravou pro ptáky, netopýry či některé ryby.

Reggae klip proti viru zika natočil jamajský lékař Michael Abrahams.
Prevence proti viru zika v Panamě.

Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika. Několik jich už zemřelo.

Virus zika, který je spojován i se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, nejvíce zasáhl právě Brazílii, kam se příští týden chystá generální ředitelka WHO Margaret Chanová. WHO již na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!