1. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Motolská nemocnice pomůže libyjským dětem

Záchranáři převážejí do nemocnice v Adžedabíji holčičku, kterou zranily šrapnely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři převážejí do nemocnice v Adžedabíji holčičku, kterou zranily šrapnely. | foto: Reuters

PRAHA Letecký speciál s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) přivezl do Prahy z Libye zmítané nepokoji tři nemocné děti. Všechny mají potíže se srdcem. V pražské motolské nemocnici by jim v rámci programu humanitární pomoci Medevac měli lékaři pomoct.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že s nimi přijela jako
doprovod také trojice rodičů. Program je určen především pro děti z válkou postižených oblastí, pro něž je lékařská péče v jejich domovině nedostupná.

Dva a půl milionu pro Libyi
Schwarzenberg v Libyi jednal se zástupci Přechodné národní rady (NTC), politického orgánu libyjských povstalců. Spolu s ním do Libye dorazila i humanitární pomoc z Česka. Vláda na ni poskytla dva miliony korun, dalších 550.000 korun uvolnila organizace Člověk v tísni. Díky českým darům bude polní nemocnice v Dafníje vybavena lékařskými přístroji, které pomohou s diagnostikou a léčbou dětí i dospělých. Nemocnici provozuje humanitární organizace International Medical Corps (IMC) 35 kilometrů západně od
ostřelované Misuráty, denně přijímá oběti válečného konfliktu.

Pokračování programu Medevac odsouhlasila na jaře vláda s tím, že by se v Česku měly léčit děti z Kambodže s vrozenou srdeční vadou, loni se tu úspěšně léčily dvě děti. Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, převážně dětí. Nejvíc pacientů, kteří byli v rámci programu Medevac v Česku léčeni, pocházelo z Iráku (42) a z Kosova (40). Následují Bosna a Hercegovina (17), Afghánistán (14), Pákistán (deset), Kambodža (čtyři) a Rusko (jeden).

Boje v Libyi

Libyjská vláda bojuje proti rebelům od poloviny února, kdy se shromáždily tisíce Libyjců, aby protestovali proti vládě Muammara Kaddáfího. Povstalci nyní kontrolují východní třetinu země a několik dalších oblastí včetně měst v pohoří Nafúsa na západě země. Opozici podporuje letectvo Severoatlantické aliance. Spojenecké operace v Libyi začaly 19. března a NATO převzalo jejich vedení na konci března.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.