Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mráz a malé děti. Jak je chránit?

Zdraví

  7:00
PRAHA - U dospělých je to jednoduché: teplý kabát, šála, čepice a rukavice. Jenže co ti nejmenší? Malé děti ještě nemají vyvinutou správnou termoregulaci a jejich pokožka je velmi citlivá. Přečtěte si, jak nejlépe chránit děti před mrazem.
Dítě  (ilustrační fotografie)

Dítě (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

  • Krém proti omrzlinám

Nikdy nezapomínejte dětskou pokožku chránit před omrznutím. Vybírejte krémy, které nejsou na bázi vody a nanášejte je aspoň půl hodiny před odchodem z domova, aby se krém stihl vstřebat. V lékárnách vám pomohou vybrat i speciální krém určený přímo na dětskou pokožku. "Krém kupte nějaký mastný, případně ale postačí i modrá Indulona," uvedla pro server Lidovky.cz dětská lékařka MUDr. Lenka Jeřábková.

ČTĚTE TAKÉ:

  • Žádná šála přes obličej

Zásada, kterou rodiče většinou nedodržují, přesto je jednou z nejdůležitějších. Pokud totiž omotáte šálu dítěti kolem úst a nosu, pára v dechu se na ní začne srážet a může způsobit omrzliny i při menších mrazících.

  • Vrstvené oblečení

Venku je pod nulou a vy se chystáte s dítětem na procházku? Platí jednoduchá zásada oblékání: vrstvěte. Cibulové pravidlo platí pro trička, bundy i čepice. Na tělo dávejte jemné bavlněné prádlo, další vrstvou by měl být fleece (včetně tenčí fleeceové čepice), na něj přijde vlna.

  • V tuhých mrazech nevycházet

"Hlavně rodiče s kojenci by neměli chodit ven, když je větší mráz. Pokud není sníh a vzduch je suchý, tak jsou hranicí tři stupně pod nulou. Pokud je nasněženo, mohou vycházet, pokud je venku mráz do minus pěti stupňů," radí Jeřábková. S batoletem ale nikdy nezůstávejte na mrazu více než hodinu.

  • Ven jen v poledne a na chvíli

Pokud jste zvyklí na procházky s dítětem vyrážet každý den a nechcete se jich vzdávat ani při mrazech, nemusíte. Vždy ale vyjděte ven až kolem poledne, kdy jsou teploty nejvyšší. "Na procházky s dítětem by se mělo vycházet až po desáté hodině dopoledne. Když se udělá hezky a není tuhý mráz, můžete být s dítětem venku i déle, třeba dvě hodiny," říká lékařka.

Autor: