31. ledna 2012 16:36 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mráz zhoršuje ekzémy i astma, varují lékaři

Lékaři varují před mrazem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři varují před mrazem | foto: Shutterstock

Mrazivé počasí posledních dní nejvíce ohrožuje zdraví dětí a starých lidí. Problémy mohou mít lidé se srdečními a cévními chorobami, ale i astmatici a lidé s ekzémovým onemocněním kůže. Lékaři proto doporučují, aby svůj pobyt venku omezili jen na nezbytné minimum.

"U lidí trpících srdečním a cévním onemocněním se může projevit dušnost či bolesti na hrudi," uvedla primářka oddělení Všeobecného praktického lékařství Městské nemocnice Ostrava Marta Pískovská.

Bolesti nohou pak mohou pociťovat lidé, kteří mají větší sklon k tvorbě omrzlin. V mrazech se pak mohou zhoršit také potíže u pacientů trpících astmatem či chronickým onemocněním dýchacích cest. "Proto by lidé trpící na onemocnění srdce, cév a dýchacích cest by raději měli trávit svůj čas doma v teple," uvedla Pískovská.

Mrazivý rekord
Negativně působí mráz také na lidskou pokožku. Často způsobuje vysoušení kůže, v některých případech i tvorbu kožních prasklin. Nejohroženější jsou hlavně děti a lidé s ekzémovým onemocněním kůže.

V Evropě panují mrazivé teploty

"Všem doporučuji, aby při delším pobytu v mrazivém počasí chránili svou pleť mastným krémem. Teplá obuv, oblečení, rukavice, šála a čepka by měly být samozřejmostí," podotkla Pískovská.

Silné mrazy navíc budou v Česku podle meteorologů panovat nejméně do neděle. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval, že přes den může být minus 14 stupňů, v noci klesne rtuť až pod minus 30. Meteorologové také uvedli, že od pátku by mohl být překonán i absolutní rekord minus 42,2 stupně z roku 1929. Mrazy by měly polevit v neděli, předpověď se ale ještě bude upřesňovat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!