Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muži jsou tvrdohlaví, na rady doktorů nedbají

Zdraví

  7:30
PRAHA - Ženy mají podle preventivní kardioložky profesorky Renaty Cífkové daleko lepší postoj k léčebně preventivním opatřením. Muži podle ní většinou ani nechtějí slyšet, že by měli omezit, co je nezdravé, neměli by kouřit a měli se více hýbat. Potvrdily to studie, v nichž hodnotila profesorka s týmem z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) kardiovaskulární rizika v české populaci.

Ilustrační foto foto: ČTK

"Muž se chce chovat, jak on chce, a teprve když má známky poškození zdraví, tak možná něco z toho, co je mu doporučováno, vezme v úvahu," řekla profesorka.

Kouření představuje v kardiovaskulárním riziku 50 procent. Pokud kuřák i přes doporučení lékaře kouří dál, mají preventivní opatření menší dopad.

"On vlastně veškeré naše úsilí ruší. Nejvíc je to vidět u pacientů po infarktu myokardu a po kardiochirurgických výkonech, tam bohužel, když kuřák pokračuje v kouření, má vyhlídky o 50 procent horší," řekla.

Ve studii kardiovaskulárních rizik, k nimž se řadí vedle kouření vysoký tlak, vysoký cholesterol a nadváha, je opakovaně vyšetřován populační vzorek, kritéria výběru se nemění, takže lze sledovat dlouhodobé trendy.

Hladina cholesterolu klesá

Kromě toho skupina, která byla vyšetřena poprvé v letech 1997 a 1998, byla vyšetřena znovu, takže lze porovnat změny konkrétních osob za deset let.

"U naprosté většiny pacientů se stav zhoršuje, protože s věkem obvykle narůstá hmotnost, zvyšuje se tlak a může stoupat i hladina cholesterolu. U některých lidí je patrné zlepšení, ale to je v naprosté většině případů tím, že začali brát léky," řekla profesorka.

Studie přinesla podle ní také příznivé zjištění - průměrná koncentrace cholesterolu v české populaci klesla o 0,9 milimolu. Pro jednotlivce je to málo, protože léky snižují cholesterol o 25 až 35 procent. V rámci populace ale je to hodně, protože tam platí pro hodnocení jiná měřítka.

"Na úrovni populace, když je léčeno deset procent lidí, neovlivní tato skupina výsledek tolik, jako když 90 procent populace změní svoje stravovací zvyklosti," vysvětlila lékařka.

Opustila IKEM, získala ale ocenění

Na poklesu úmrtnosti z důvodu ischemické choroby srdeční se podle ní zásadní měrou podílí především příznivá změna v rizikových faktorech, a to více než z 50 procent. Léčba ovlivňuje asi 40 procent a výkony invazivní kardiologie a kardiochirurgie nanejvýš pět procent.

Za studii udělil profesorce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) čestné uznání a tento týden jí předal také cenu veřejnosti. Cífková to bere jako satisfakci, protože byla donucena odejít z místa přednostky v IKEM.

Zastali se jí přední čeští i zahraniční odborníci, kteří znají její práci z prestižního medicínského časopisu Lancet. "Jsem rád, že v hlasování veřejnosti jste zvítězila právě vy, při všech bouřích, které se v IKEM odehrály," řekl při předávání Cífkové ministr.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!