Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Muži jsou tvrdohlaví, na rady doktorů nedbají

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ženy mají podle preventivní kardioložky profesorky Renaty Cífkové daleko lepší postoj k léčebně preventivním opatřením. Muži podle ní většinou ani nechtějí slyšet, že by měli omezit, co je nezdravé, neměli by kouřit a měli se více hýbat. Potvrdily to studie, v nichž hodnotila profesorka s týmem z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) kardiovaskulární rizika v české populaci.

"Muž se chce chovat, jak on chce, a teprve když má známky poškození zdraví, tak možná něco z toho, co je mu doporučováno, vezme v úvahu," řekla profesorka.

Kouření představuje v kardiovaskulárním riziku 50 procent. Pokud kuřák i přes doporučení lékaře kouří dál, mají preventivní opatření menší dopad.

"On vlastně veškeré naše úsilí ruší. Nejvíc je to vidět u pacientů po infarktu myokardu a po kardiochirurgických výkonech, tam bohužel, když kuřák pokračuje v kouření, má vyhlídky o 50 procent horší," řekla.

Ve studii kardiovaskulárních rizik, k nimž se řadí vedle kouření vysoký tlak, vysoký cholesterol a nadváha, je opakovaně vyšetřován populační vzorek, kritéria výběru se nemění, takže lze sledovat dlouhodobé trendy.

Hladina cholesterolu klesá

Kromě toho skupina, která byla vyšetřena poprvé v letech 1997 a 1998, byla vyšetřena znovu, takže lze porovnat změny konkrétních osob za deset let.

"U naprosté většiny pacientů se stav zhoršuje, protože s věkem obvykle narůstá hmotnost, zvyšuje se tlak a může stoupat i hladina cholesterolu. U některých lidí je patrné zlepšení, ale to je v naprosté většině případů tím, že začali brát léky," řekla profesorka.

Studie přinesla podle ní také příznivé zjištění - průměrná koncentrace cholesterolu v české populaci klesla o 0,9 milimolu. Pro jednotlivce je to málo, protože léky snižují cholesterol o 25 až 35 procent. V rámci populace ale je to hodně, protože tam platí pro hodnocení jiná měřítka.

"Na úrovni populace, když je léčeno deset procent lidí, neovlivní tato skupina výsledek tolik, jako když 90 procent populace změní svoje stravovací zvyklosti," vysvětlila lékařka.

Opustila IKEM, získala ale ocenění

Na poklesu úmrtnosti z důvodu ischemické choroby srdeční se podle ní zásadní měrou podílí především příznivá změna v rizikových faktorech, a to více než z 50 procent. Léčba ovlivňuje asi 40 procent a výkony invazivní kardiologie a kardiochirurgie nanejvýš pět procent.

Za studii udělil profesorce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) čestné uznání a tento týden jí předal také cenu veřejnosti. Cífková to bere jako satisfakci, protože byla donucena odejít z místa přednostky v IKEM.

Zastali se jí přední čeští i zahraniční odborníci, kteří znají její práci z prestižního medicínského časopisu Lancet. "Jsem rád, že v hlasování veřejnosti jste zvítězila právě vy, při všech bouřích, které se v IKEM odehrály," řekl při předávání Cífkové ministr.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!