13. listopadu 2014 6:02 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Mužský přechod. Problém, o kterém se nemluví, se týká i žen

Mužský přechod. Problém, o kterém se nemluví, se týká i žen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mužský přechod. Problém, o kterém se nemluví, se týká i žen | foto: Shutterstock

Snížení sexuálního apetitu, poruchy erekce, ale také větší riziko infarktu. O mužském přechodu, neboli andropauze, se příliš nemluví. „K příznakům mužského přechodu patří pokles fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, pocit ztráty energie či chuti do života, sklon k depresím, náladovost, nervozita, nespavost, podrážděnost a podobně,“ říká sexuolog a gynekolog Pavel Turčan.

Projevy přechodu u mužů, stejně tak jako u žen, jsou značně individuální. Na někom není skoro poznat, že se v tomto kritickém období nachází, na někom je to naopak vidět až příliš. „Obecně k příznakům mužského přechodu patří pokles fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, pocit ztráty energie či chuti do života, sklon k depresím, náladovost, nervozita, nespavost, podrážděnost a podobně,“ říká Turčan.

Jedná se o opravdu pestrou paletu příznaků. U mužů však, na rozdíl od žen, nastupuje přechod pozvolněji. Sexuální život v přechodu a po něm pak závisí na celé řadě faktorů. Nezáleží pouze na tom, zda dotyčný v přechodu právě je, ale i na celé řadě onemocnění, kterými v tomto období značná část lidí trpí.

ČTĚTE TAKÉ:

„V intimní oblasti se u mužů v přechodu objevuje pokles sexuálního apetitu a ještě častěji se pak setkáváme s poruchami erekce. Nejčastější bývají případy, kdy se erekce dostaví, ale nevydrží dlouho. Setkáváme se však i s případy, kdy se erekce buď nedostavuje vůbec, nebo jen velmi slabá, „ objasňuje přáznaky sexuolog.

Erekce je i na celé řadě dalších faktorů, z nichž má v tomto období asi největší význam pokles testosteronu a zhoršená funkce cév. S věkem a v závislosti na životním stylu, který muž vede, dochází u něj k usazování plátů cholesterolu a jiných látek, což zhoršuje prokrvení. A pokud tomu tak je, cévy v penisu to většinou odnesou jako první. Důvod je prostý. Jedná se o cévy koncového charakteru, stejně tak, jako i cévy na srdci.

„K dalším významným faktorům, oslabujícím erekční schopnost patří samozřejmě narušená psychika, kdy muž pod vlivem hormonálních změn pociťuje náladovost se směrem k depresi,“ říká Turčan.

Nové partnerky a životospráva

Pro mnoho mužů je typické, že v období přechodu mají také novou partnerkou. Obvykle mladšího věku. Důvodů je opět více. Jedním z nejznámějších je fakt, že si muži mladší ženou dodávají sebevědomím a ujišťují se tak, že jsou stále atraktivní a ještě nepatří do starého železa. Vedle mladší partnerky si připadají sami mladší a tím tak podvědomě zahání a potlačují strach ze stárnutí.

Pro muže jejich přechod stejně náročný, jako pro ženy, a doprovází jej řada nepříjemností, ať po fyzické či po psychické stránce. „Aby byl muž fit a cítil se dobře, měl by proto v první řadě upravit svou životosprávu. Nejlepší doporučení je aktivní pohyb, nekouřit, dodržovat pitný režim a preferovat stravu bohatou na zeleninu a nenasycené tuky. Jednoduše dělat vše proto, aby si udrželi přiměřenou tělesnou hmotnost, dostatek aktivní svalové hmoty a nižší hladinu cholesterolu?“ dodává nakonec Turčan.

apeAlena Pecháčková