Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Barum rallye vstoupilo do registru dárců kostní dřeně 430 lidí

Zdraví

  8:00
ZLÍN - Při letošní Barum Czech Rally Zlín vstoupilo do registru dárců kostní dřeně 430 lidí, sdělila Martina Kobližková z agentury Reklamní inženýři. Rallye trvala od pátku do neděle. Akce nazvaná Jedu na dřeň se uskutečnila při rallye poprvé loni, kdy přilákala 571 nových potenciálních dárců.

Barum rallye 2016. foto: MAFRA

Cílem projektu Jedu na dřeň je rozšířit Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD), na konci července v něm bylo zapsáno 66.446 lidí. Při rallye se lidé mohli zapsat na dvou místech, na zlínském náměstí Míru a v otrokovické servisní zóně. „Lidé mají zájem pomáhat ostatním, ale musí se jim jít naproti. Dárcovství kostní dřeně je bohužel neprávem opředené bolestivými představami, to plyne pouze z nedostatečné informovanosti. Naším posláním tedy je i vysvětlit lidem, co znamená zápis do registru a jak dárcovství probíhá,“ uvedla Kobližková. Krevní dřeň se odebírá v narkóze přímo z pánevní kosti, nebo separací z krevního oběhu. V poslední době převažují odběry na separátoru. Odběr nebolí.

„Vaše aktivita při organizaci náboru během Barum rally je úctyhodná, neboť více než 400 nových dárců za jediný víkend ještě před čtyřmi lety představovalo nábor za tři měsíce,“ uvedl vedoucí lékař ČNRDD Pavel Jindra.

ČNRDD loni získal 9759 nových dárců. Registr funguje od roku 1992, databáze je napojena na registry po celém světě, celkem je v nich zapsáno přes 28 milionů lidí. Kromě ČNRDD existuje v ČR od roku 1991 ještě registr dárců krvetvorných buněk při IKEM, který má kolem 24.200 dárců.

Projekt Jedu na dřeň po Barum Czech Rally Zlín pokračuje o víkendu na Czech Truck Prix v Mostě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!