16. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na cestách s dětmi. Co je nejčastěji trápí?

Cestování letadlem s dítětem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování letadlem s dítětem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Chystáte se s malým dítětem na dovolenou do ciziny? Měli byste vědět, že jim hrozí řada zdravotních problémů. Jak jim předejít? Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar přináší několik rad.

Úrazy a nehody ve vodě jsou vedle průjmu a zánětů krku nebo ucha nejčastějším zdravotním problémem dětí při cestování a pobytu v cizině, píše Maďar v knize Ochrana zdraví na cestách. Své odborné znalosti doplnil v knize zkušenostmi z 60 zemí, které procestoval.

Zdravé děti snášejí podle Maďara změny klimatu a posuny času lépe než dospělí, jen jim rodiče musejí zajistit dostatek tekutin. Kojené děti, a to ani v horku, další tekutiny nepotřebují, když pije dostatečně matka.

Nevolnost v dopravních prostředcích
Dětem se může udělat nevolno v dopravních prostředcích, rodiče by měli mít v zavazadle léky na kinetózu. Děti do dvou týdnů po narození by neměly cestovat letadlem, protože jsou mimořádné citlivé na změny tlaků. Malé i větší děti mohou za letu, ale hlavně při vzletu a přistávání, bolet uši. Uleví jim polykání při pití nebo kojení, pomáhá i cumlání bonbonů.

Zdravotní problémy hrozí i ze závadné vody, která se použije k přípravě dětské stravy, z nebalené zmrzliny z pouličních stánků, z džusu zředěného závadnou vodou stejně jako z ledu v nápojích, který byl vyroben ze závadné vody. Maďar radí v cizině užívat nezávadnou vodu i na čištění zubů. Rodiče by měli dohlédnout na to, aby malé děti nestrkaly špinavé ruce do úst a neolizovaly hračky, zvlášť když jim spadnou na zem.

Nemoc - ilustrační foto

Co dělat při průjmových onemocněních?
Při léčbě průjmu je potřeba dítěti doplnit ztracené tekutiny, u dítěte rychleji nastane závažná dehydratace než u dospělého. Projevuje se neklidem, podrážděností, zrychleným dýcháním i pulzem. V lékárnách se dá koupit rehydratační roztok vhodný pro děti, nebo se dá vyrobit svépomocně přidáním kávové lžičky cukru a špetky kuchyňské soli do 2,5 deci převařené vody. Když se nápoj ochutí šťávou z pomeranče, doplní se i trocha potřebného draslíku. Roztok by měl rodič před podáním dítěti ochutnat, je-li příliš slaný, upravit ho.

Po každé řídké stolici nebo zvracení by mělo dítě vypít sklenku roztoku - u dětí pod deset kilogramů je to 60 až 120 mililitrů, u větších 120 až 240 mililitrů tekutiny. Je-li průjem silný, dítě kvůli zvracení nemůže pít a projevují se příznaky dehydratace, je nutné co nejdřív vyhledat lékaře.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz