Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Umělé klouby. Na co se před i po operaci připravit?

Umělý kyčelní kloub na rentgenovém snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělý kyčelní kloub na rentgenovém snímku. | foto: healthcare.com

PRAHA V Česku ročně zhruba 15 000 pacientům lékaři místo vadného kyčelního kloubu voperují umělý a 12 000 vymění kloub kolenní. Jde o rozsáhlý zákrok, který je pro řadu nemocných spojen s obavami, na co se před i po operací připravit. Nově si na internetu mohou vše nastudovat ve dvou pacientských brožurách. Mohou si je zdarma stáhnout pro klidné prostudování, sdělil lékař Lubomír Klepáč.

"Každému chirurgickému výkonu předchází určitá historie onemocnění, spojená často s bolestí, obavami a omezeními v každodenním životě. Na cestě k uzdravení pacientům pomáhají nejen lékaři a zdravotnický personál, ale nově také brožury, které je provedou předoperační přípravou i pooperačním stavem a poskytnou jim odpovědi na otázky, které v souvislosti s operací vyvstanou," řekl Klepáč, který je garantem brožur.

ČTĚTE TAKÉ:

Každá z obou brožur obsahuje základní informace o struktuře a možných defektech kloubu, seznamujme pacienty s možnostmi implantátů a jejich historickým vývojem a následně představuje také samotný operační výkon, včetně práce moderního počítačově navigovaného systému OrthoPilot.

Tipy na vhodné pohybové aktivity

Dvě závěrečné kapitoly přinášejí pacientům rady, jak zvládnout první kroky po operaci, rehabilitaci a předkládají i užitečné rady do budoucna. Pacienti se například dozvědí, že mohou požádat o průkaz nositele implantátu, který jim usnadní život hlavně při osobních kontrolách na letišti či v zabezpečených budovách, kde může bezpečnostní rám reagovat na kovové části umělého kloubu. Brožurky přinášejí například i tipy na vhodné sportovní a pohybové aktivity s umělým kloubem.

"Brožurky ocení nejvíce ti pacienti, kteří mají z operace obavy. K rozhodnutí, zda operaci podstoupit, jim pomohou přehledné a stručné informace, zpracované tak, aby jim rozuměli lidé všeho věku," uvedl lékař.

K počítačovému navigačnímu systému, který se k těmto operacím užívá, doplnil, že pomáhá operatérovi při správném polohování součástí implantátu a nastavení stability kloubu, a to individuálně podle stavu každého jednotlivého pacienta. Vyšší přesnost umístění s sebou přináší výrazně delší životnost a funkčnost umělého kloubu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!