16. června 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Umělé klouby. Na co se před i po operaci připravit?

Umělý kyčelní kloub na rentgenovém snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělý kyčelní kloub na rentgenovém snímku. | foto: healthcare.com

PRAHA V Česku ročně zhruba 15 000 pacientům lékaři místo vadného kyčelního kloubu voperují umělý a 12 000 vymění kloub kolenní. Jde o rozsáhlý zákrok, který je pro řadu nemocných spojen s obavami, na co se před i po operací připravit. Nově si na internetu mohou vše nastudovat ve dvou pacientských brožurách. Mohou si je zdarma stáhnout pro klidné prostudování, sdělil lékař Lubomír Klepáč.

"Každému chirurgickému výkonu předchází určitá historie onemocnění, spojená často s bolestí, obavami a omezeními v každodenním životě. Na cestě k uzdravení pacientům pomáhají nejen lékaři a zdravotnický personál, ale nově také brožury, které je provedou předoperační přípravou i pooperačním stavem a poskytnou jim odpovědi na otázky, které v souvislosti s operací vyvstanou," řekl Klepáč, který je garantem brožur.

ČTĚTE TAKÉ:

Každá z obou brožur obsahuje základní informace o struktuře a možných defektech kloubu, seznamujme pacienty s možnostmi implantátů a jejich historickým vývojem a následně představuje také samotný operační výkon, včetně práce moderního počítačově navigovaného systému OrthoPilot.

Tipy na vhodné pohybové aktivity

Dvě závěrečné kapitoly přinášejí pacientům rady, jak zvládnout první kroky po operaci, rehabilitaci a předkládají i užitečné rady do budoucna. Pacienti se například dozvědí, že mohou požádat o průkaz nositele implantátu, který jim usnadní život hlavně při osobních kontrolách na letišti či v zabezpečených budovách, kde může bezpečnostní rám reagovat na kovové části umělého kloubu. Brožurky přinášejí například i tipy na vhodné sportovní a pohybové aktivity s umělým kloubem.

"Brožurky ocení nejvíce ti pacienti, kteří mají z operace obavy. K rozhodnutí, zda operaci podstoupit, jim pomohou přehledné a stručné informace, zpracované tak, aby jim rozuměli lidé všeho věku," uvedl lékař.

K počítačovému navigačnímu systému, který se k těmto operacím užívá, doplnil, že pomáhá operatérovi při správném polohování součástí implantátu a nastavení stability kloubu, a to individuálně podle stavu každého jednotlivého pacienta. Vyšší přesnost umístění s sebou přináší výrazně delší životnost a funkčnost umělého kloubu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz