4. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na deprese sportem? Cvičení má podobný účinek jako léky

Pokud budeme cvičení považovat za další povinnost, nijak nám to nepomůže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud budeme cvičení považovat za další povinnost, nijak nám to nepomůže. | foto: Shutterstock

Pohybu máme čím dál méně, i když víme, že cvičení pomáhá v boji s řadou zdravotních problémů, od obezity přes vysoký tlak, artritidu, srdeční choroby až po cukrovku. Může pohyb ovlivnit spirálu negativního myšlení, která je součástí klinických depresí?

Názory o přínosu cvičení pro zdraví organismu nejsou ničím novým. Podporují je desítky let výzkumů a jen se rozrůstá a jindy smršťuje škála nemocí, v jejichž léčbě cvičení pomáhá. Jedním z těchto nejasně fungujících spojení je "cvičení a deprese". Je jasné, že pokud trpíme depresí, cvičení bude asi to poslední, na co budeme mít chuť. V poslední době ale proběhla tiskem zpráva o nejnovější studii, která tvrdí, že cvičení depresi neléčí. Znamená to, že se lékaři předtím mýlili?

Výsledky studie rozdělily odbornou veřejnost na dvě poloviny. Jedna se smutkem přijala fakt, že léčba deprese přišla o jednu složku, druhá naopak napadla průběh studie jako neprůkazný.

Nejasné výsledky i postup

Je nutné připomenout, že podobné studie naráží hned od samého počátku na problémy. Klinické studie totiž musejí být "slepé", kdy ani lékař, ani pacient nevědí, jestli pacient dostává lék, nebo placebo. To při studiu vlivu cvičení dost dobře nejde. Proto mohou být výsledky dosti nejisté. Všichni pacienti dostávali léky, polovina navíc dodržovala cvičební režim. Kpřímému porovnání účinku cvičení a léků tedy nedošlo. Navíc studie nemonitorovala, jak moc jednotliví účastníci opravdu cvičí, a vynechala pacienty, u kterých nefungovala léčba medikamenty. Závěry jsou tedy přinejmenším sporné a rozhodně by neměly být důvodem postavit se ke cvičení zády.

Americký Ústav národního zdraví již delší dobu doporučuje cvičení jako součást léčby depresí a své doporučení nehodlá po uveřejnění britské studie měnit.

Větší platnost má zřejmě studie kombinující výsledky třiceti klinických zkoušek z celé řady zemí, od Dánska až po Thajsko. Tady se ukázalo, že u klinické deprese přece jen cvičení prospívá. I když není jednoduché odpovědět na otázku proč. Nejčastěji se předpokládá, že tomu tak bude díky uvolňování neurotransmiterů a endorfinů. Tyto chemikálie jsou pro náš mozek drogou, po které se prostě cítíme lépe. Uklidňující vliv může mít i zvýšení tělesné teploty, což by podporovaly starší studie ukazující vyšší hladiny endorfinů u lidí v sauně. Koneckonců podobné účinky mají i běžné léky používané k léčbě depresí, od Zoloftu až po Prozac. Opačně to ale nefunguje, pokusy na dobrovolnících šlapajících na kolech ponořených ve studeném bazénu nebo v kombinézách plných ledu žádné účinky neprokázaly. Musíme se tedy při cvičení pořádně zahřát a zapotit.

Zapomenout nesmíme ani na psychologické účinky. Pokud si totiž při cvičení připravíme cíle, které budeme postupně naplňovat, zvýšíme svou sebedůvěru. Zaměření na cviky nebo námaha vydávaná při cvičení nám pomůže zapomenout na problémy a alespoň na chvíli opustit spirálu negativního myšlení, která je součástí klinických depresí.

Cvičení jako antidepresiva

Pokud budeme naopak sedět mezi čtyřmi stěnami a donekonečna přemýšlet nad tím, jak je svět zlý, z deprese se nedostaneme. A tady může cvičení pomoci také v tom, že navazujeme nový sociální kontakt, který je považován za nezbytnou součást léčby depresí. Kde jinde najdeme někoho, s kým krátce promluvit, než na procházce nebo třeba při krátkém zápasu ve volejbalu? Koneckonců i to, že nás při procházce pozdraví soused nebo někdo úplně neznámý, může posloužit jako pohlazení na duši.

A když se mluví o cvičení, nemusí to být zrovna výšlap na Sněžku nebo obíhání koleček kolem paneláku. Lidé trpící depresí často nemají dost energie na něco podobného. Pro začátek je dobré začít zlehka, vyjít na ulici, obejít dům, pracovat na zahrádce nebo vyvenčit psa. Cokoliv nás zvedne z gauče a přinutí vydat nějaké kalorie, bude ku prospěchu věci. Pouhých 30 minut čtyřikrát týdně může dělat zázraky. Srovnávací studie ukázaly, že podobné cvičení má stejné účinky jako nízké dávky antidepresiv. Pokud ale budeme cvičení považovat za další povinnost, nijak nám to nepomůže. Pokud nebudeme cvičení považovat za součást terapie, zlepšení stavu nepocítíme.

Zapomenout nesmíme ani na prevenci, u lidí, kteříměli během života období výraznější fyzické aktivity, dochází k významně nižší frekvenci depresí a dalších psychických problémů.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.