Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dovolenou přibalte lékárničku. Co do ní dát?

Zdraví

  11:30
Při balení cestovních zavazadel byste neměli zapomenout na cestovní lékárničku, její obsah vám může pomoci vyřešit mnohé krušné chvíle. Její vybavení je potřeba přizpůsobit nejen délce a místu pobytu, ale také počtu a věku osob, se kterými se na dovolenou chystáte,“ vysvětluje lékárnice Mgr. Michaela Bažantová, která se podílí na informačním webu www.lekarnice-maminky.cz. Ten garantuje Česká lékárnická komora.
Lékárnička (ilustrační foto).

Lékárnička (ilustrační foto). foto: SandozReprofoto

Nezbytnou součástí lékárničky jsou léky, které pravidelně užíváte. Vždy je dobré vzít si s sebou i originální krabičku a příbalový leták pro případ, že budete potřebovat lékařské ošetření v zahraničí a lékař bude chtít znát účinnou látku vašeho léku, jeho formu a také sílu. V cizině jsou léky často prodávány pod jinými názvy, a tak může dojít k nedorozumění.

Dále si přibalte léky na akutní zdravotní obtíže. Mezi ně patří léky snižující zvýšenou teplotu a tlumící bolest, například paracetamol, ibuprofen nebo pro dospělé diklofenak. Pro děti raději zvolte sirup než čípky, protože by se mohly vlivem horka znehodnotit. Velmi často se v létě vyskytují různé alergie. "Nemusí se jednat pouze o reakce na alergeny ve formě pylů, často se setkáváme s alergií na potraviny, bodnutí hmyzem nebo žahnutí medúzou. Alergické reakce můžeme léčit celkově a lokálně," doporučuje lékárnice. K celkovému podání se nejčastěji používají přípravky s cetirizinem a loratadinem, lokálně pak různé chladivé gely s dimetindenem.

Jako prevence zažívacích obtíží je vhodné užívání probiotik, pokud se už problémy objeví, první pomocí je živočišné uhlí a přípravky potlačující patogeny ve střevech. Při déletrvajícím průjmu nahradí ztráty tekutin a minerálů rehydratační roztoky. Prášek pro jejich přípravu se dá koupit v lékárně. Zapomínat byste neměli ani na oční kapky s obsahem septonexu, který zklidní podrážděné oči.

Pokud často trpíte na nachlazení, přibalte si také nosní kapky a pastilky proti bolesti v krku. Součástí lékárničky by měl být také dezinfekční přípravek a náplasti pro ošetření drobných poranění. Vhodnou náhradou klasických náplastí může být "tekutý obvaz" ve spreji, který ranku vyčistí, a ještě překryje ochrannou vrstvou. Někdy ale léky nestačí a je nutné vyhledat lékařskou pomoc, proto je dobré připravit se předem.

"Doporučuji uložit si do mobilního telefonu číslo svého praktického lékaře a také pediatra svých dětí. Po příjezdu na místo dovolené si zjistěte, kde má ordinaci nejbližší lékař a kde je nejbližší nemocnice," dodává lékárnice.

Témata: Lékárnička