9. srpna 2016 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na jihu Čech je dvojnásobně víc případů encefalitidy než loni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Klíště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE V Jihočeském kraji je ve srovnání s loňskem dvakrát více případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. „Hygienici jich evidují 44, což je o 22 nemocných více než loni touto dobou. Klíšťatům vyhovuje aktuální počasí - teplo a vlhko,“ řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Květoslava Kotrbová.

Údaje jsou platné ke konci minulého týdne, během kterého přibylo podle evidencí hygieniků pět nových nahlášených a potvrzených případů onemocnění. Za toto léto jde o největší přírůstek.

Nejvíce potvrzených případů - celkem 12, evidují na Strakonicku. „Jedenáct je v okrese Český Krumlov a 10 na Táborsku. Žádný případ onemocnění klíšťovou encefalitidou se zatím neobjevil na Jindřichohradecku,“ uvedla Kotrbová.

Pokud jde o relativní výskyt, což je počet onemocnění přepočtený na 100.000 obyvatel daného okresu, nejvyšší výskyt registrují hygienici na Českokrumlovsku - 18, na Strakonicku je to 17 a na Táborsku 9,7. „Zbývající okresy jsou pod průměrem kraje, který činí 6,9 na 100.000 obyvatel,“ uvedla Kotrbová.

U druhého nejvážnějšího onemocnění přenášeného klíšťaty, kterou je lymská borelióza, evidovali hygienici v Jihočeském kraji celkem 85 případů nahlášených a potvrzených onemocnění. „To je o 15 více než vloni. Celkem 22, což je nejvíc z celého kraje, hlásí okres České Budějovice, 21 okres Jindřichův Hradec a 20 okres Tábor, nejnižší výskyt (tři) je tradičně na Strakonicku,“ uvedla Kotrbová.

Ideální podmínky

Podle ní současný charakter počasí klíšťatům vyhovuje. „K jejich aktivitě přispívá vlhké a teplé prostředí,“ uvedla. Při pobytu v přírodě, v lese nebo na březích vodních ploch je podle ní nutné dbát na prevenci. „Ta začíná správným oblečením pokud možno světlé barvy a s dlouhými rukávy i nohavicemi a pevnými vyššími botami. Samozřejmé je i používání vhodných repelentů,“ dodala. Po návratu z přírody hygienici doporučují se okamžitě a pečlivě prohlédnout a také se převléci, a to včetně spodního prádla. „Čím dříve klíště objevíte, tím se riziko přisátí či přenosu infekce snižuje,“ uzavřela Kotrbová.

ČTK
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
BEZPEČNOSTNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč