5. října 2017 6:33 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na Madagaskaru kvůli plicnímu moru zakázali velké sešlosti

Plíce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plíce | foto: Shutterstock

ANTANANARIVO Madagaskar se snaží zabránit šíření plicního moru, který si za poslední dva měsíce na tomto ostrově vyžádal více než dvacet obětí na životech. Madagaskarská vláda jako preventivní opatření v Antananarivu zakázala velké veřejné sešlosti a vyzvala studenty škol, aby v nadcházejících dnech zůstali raději doma. Informovala o tom dnes agentura AP.

Plicní mor patří podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi nejsmrtelnější infekční choroby. Může se snadno šířit vzduchem mezi lidmi nebo se přenáší ze zvířat na člověka. Jeho příznaky jsou teplota, bolesti hlavy a obtížné dýchání. Způsobuje ho stejný typ bakterie jako dýmějový mor, který se přenáší štípnutím blechy. Na plicní mor může člověk zemřít už do 24 hodin od nakažení.

Plicní mor na Madagaskaru propukl již několikrát od roku 1980 a objevuje se zejména v období dešťů, které trvá od října do března. Vysoký výskyt této nemoci je přičítán nedostatečné lékařské péči a špatné hygieně.

Madagaskarská vláda z preventivních důvodů v hlavním městě zakázala konání koncertů a dalších velkých veřejných shromáždění, nechává dezinfikovat školy a vyzvala studenty, aby zůstali v příštích dnech doma.

Při nejnovější vlně nákazy mor podle WHO postihl nejméně 114 lidí. Zatímco v minulosti se nakazili především obyvatelé vesnic, nyní se infekce šíří ve městě. WHO na Madagaskar proto vysílá další specialisty a zásoby antibiotik.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!