Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pokročilá rakovina prostaty se bude léčit novými léky

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

Léčba pokročilé rakoviny prostaty by mohla ještě letos zaznamenat výrazný posun k lepšímu. K pacientům, na něž dostupná léčba přestala zabírat, by se měly dostat nové účinné léky. "Čeká se na schválení jejich úhrady ze zdravotního pojištění," řekla onkoložka Milada Zemanová z Všeobecné fakultní nemocnice.

V Česku ročně na rakovinu prostaty zemře přes 1300 mužů, což je pětina pacientů. V roce 2010 bylo zjištěno 6771 případů rakoviny prostaty, jde tak o nejčastější nádorové onemocnění českých mužů.

"My umíme vyléčit rakovinu prostaty operací nebo ozařováním, někdy jen kontrolovat bez léčby veliké procento pacientů, ale velmi nás zajímá těch zhruba 1300 nemocných, kteří chorobě podléhají," řekla lékařka.

Hormonální léčba

Pokud se nemoc dostane do nevyléčitelného stadia, nasazuje se v první řadě hormonální léčba - žláza se odstraní chirurgicky nebo chemicky, kdy se injekcí přeruší podnět k tvorbě testosteronu, tím klesne hladina hormonu, což má protinádorový účinek. Ten ale trvá v průměru dva až tři roky, pak nemoc postupuje dál, tvoří se metastázy, většinou v kostech, které jsou bolestivé, omezují pohyblivost pacienta a vedou k smrti.

V této fázi podle Zemanové dlouho chyběla účinná léčba, protože nádor prostaty nereagoval na chemoterapii a neodpovídal už na hormonální ovlivňování. V roce 2004 se objevilo první cytostatikum, které zadrží nádor a prodlouží přežívání pacientů o dva až tři měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

V posledních dvou, třech letech se objevila celá řada nových molekul, z nichž každá má jiný mechanismus účinku - nové hormonální léky, které dokážou obnovit hormonální citlivost, nebo radioizotop rádia, který přímo působí na kostní metastázy a utlumí jejich tvorbu. Ověřuje se také imunoterapie, v klinických studiích je ověřována vakcína na podkladě dendritických buněk. Ve studiích se porovnává se standardní léčbou. Podle odbornice představuje vakcína velikou šanci na to, že postupující onemocnění bude možné zadržet.

Zůstává podle ní ještě otázka, jakým způsobem se jednotlivé postupy budou řadit a kombinovat, který z nich bude použit dříve. "Zdá se, že chemoterapie, která má řadu nežádoucích účinků, půjde do posledního pořadí a budou se v první řadě využívat právě tyto účinnější a méně škodlivé prostředky," shrnula lékařka vyjádření, které přednese v pátek na setkání onkologů na XIII. dni profesora Vladimíra Staška.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...