Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokročilá rakovina prostaty se bude léčit novými léky

Zdraví

  7:00
Léčba pokročilé rakoviny prostaty by mohla ještě letos zaznamenat výrazný posun k lepšímu. K pacientům, na něž dostupná léčba přestala zabírat, by se měly dostat nové účinné léky. "Čeká se na schválení jejich úhrady ze zdravotního pojištění," řekla onkoložka Milada Zemanová z Všeobecné fakultní nemocnice.

V Česku ročně na rakovinu prostaty zemře přes 1300 mužů, což je pětina pacientů. V roce 2010 bylo zjištěno 6771 případů rakoviny prostaty, jde tak o nejčastější nádorové onemocnění českých mužů.

"My umíme vyléčit rakovinu prostaty operací nebo ozařováním, někdy jen kontrolovat bez léčby veliké procento pacientů, ale velmi nás zajímá těch zhruba 1300 nemocných, kteří chorobě podléhají," řekla lékařka.

Hormonální léčba

Pokud se nemoc dostane do nevyléčitelného stadia, nasazuje se v první řadě hormonální léčba - žláza se odstraní chirurgicky nebo chemicky, kdy se injekcí přeruší podnět k tvorbě testosteronu, tím klesne hladina hormonu, což má protinádorový účinek. Ten ale trvá v průměru dva až tři roky, pak nemoc postupuje dál, tvoří se metastázy, většinou v kostech, které jsou bolestivé, omezují pohyblivost pacienta a vedou k smrti.

V této fázi podle Zemanové dlouho chyběla účinná léčba, protože nádor prostaty nereagoval na chemoterapii a neodpovídal už na hormonální ovlivňování. V roce 2004 se objevilo první cytostatikum, které zadrží nádor a prodlouží přežívání pacientů o dva až tři měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

V posledních dvou, třech letech se objevila celá řada nových molekul, z nichž každá má jiný mechanismus účinku - nové hormonální léky, které dokážou obnovit hormonální citlivost, nebo radioizotop rádia, který přímo působí na kostní metastázy a utlumí jejich tvorbu. Ověřuje se také imunoterapie, v klinických studiích je ověřována vakcína na podkladě dendritických buněk. Ve studiích se porovnává se standardní léčbou. Podle odbornice představuje vakcína velikou šanci na to, že postupující onemocnění bude možné zadržet.

Zůstává podle ní ještě otázka, jakým způsobem se jednotlivé postupy budou řadit a kombinovat, který z nich bude použit dříve. "Zdá se, že chemoterapie, která má řadu nežádoucích účinků, půjde do posledního pořadí a budou se v první řadě využívat právě tyto účinnější a méně škodlivé prostředky," shrnula lékařka vyjádření, které přednese v pátek na setkání onkologů na XIII. dni profesora Vladimíra Staška.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!