Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Princetonské univerzitě v USA bojují s nákazou meningitidy

Zdraví

  7:00
WASHINGTON - Slavná Princetonská univerzita ve Spojených státech bojuje s šířením nákazy meningitidy, tedy zánětu mozkových blan. Na škole, kterou navštěvuje 7900 studentů, onemocnělo letos touto závažnou chorobou již sedm lidí, uvedl pro agenturu Reuters mluvčí univerzity Martin Mbugua.

Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. foto: Reuters

Protože jde o nákazu specifickým kmenem meningitidy, která není v USA běžná, americké úřady chtějí do země dovézt speciální vakcínu, jež se používá v Evropě a v Austrálii.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) tento týden dovoz vakcíny jménem Bexsero odsouhlasil, nechala se slyšet mluvčí amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDCP) Barbara Reynoldsová. Bexsero vyrábí švýcarská farmaceutická společnost Novartis. Meningitida sérologické skupiny B není v USA běžná, nicméně v minulosti se již objevila, poznamenala Reynoldsová. Jak dlouho bude dovezení vakcíny do země trvat, není jasné.

Nepijte ze stejných sklenic, nařídila škola

Členové správní rady školy, která patří mezi elitní americké vzdělávací instituce, se tento víkend scházejí, aby šíření nákazy a možnosti, jak tomu zabránit, prodiskutovali. Mluvčí univerzity ale odmítl prozradit, co přesně chtějí probírat s tím, že "nechce předjímat". Škola již vyzvala studenty, aby si pečlivě umývali ruce, zakrývali si ústa při kašlání a nepůjčovali si navzájem skleničky či jiné kuchyňské potřeby, poznamenal americký list USA Today.

Poslední případ onemocnění byl zaznamenán minulou neděli. Šest nakažených jsou studenti, jedním je osoba, která univerzitu navštívila. Poprvé byla meningitida na Princetonu zaznamenána letos v březnu. Princetonská univerzita je členem tzv. "břečťanové ligy", která sdružuje osm nejprestižnějších a nejdražších amerických vysokých škol - například univerzity Harvardovu, Yaleovu, Pensylvánskou a Kolumbijskou.

Zánět mozkových blan způsobený meningokokem je zrádné onemocnění, protože má velmi rychlý průběh. Z plného zdraví dokáže člověka ohrozit na životě během 24 hodin. Meningitida se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky. Šíří se vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat