Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jídlo, sport, jídlo. Hodování proložte pohybem, ať vás Vánoce nezničí

Zdraví

  9:00
O Vánocích si zajděte do bazénu nebo na dlouhou procházku, radí lékařka Marie Skalská z Pro Fit Institutu v Praze 4.

Běh v zimě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Co je nejčastějším problémem současné populace, pokud jde o diety?
Ona to už v současné době ani není dieta, ale jedná se o výskyt diabetiků. 92 procent českých diabetiků 2. typu je obézních, takže jde především o omezení energetického příjmu. Neznamená to však, že by si tito lidé měli úplně odepřít vánoční dobroty, jen je podstatné volit rozumně a pochutnávat si na potravinách, které nemají příliš mnoho energie. I vánoční občerstvení lze postavit na převaze ovoce, zeleniny, odlehčených zákusků a piškotových těst. Nemusí se jednat vždy o uzeniny a těžké tučné krémy. Kdyby se z našich jídelníčků úplně vyloučily uzeniny a tučné lahůdky, neuškodilo by to ani zdravým jedincům, protože energetický nadbytek máme téměř všichni.

LN Máte nějakou radu pro ty, kdo budou muset po svátcích bojovat s váhou?
Když se budou přejídat opravdu jen v průběhu oněch tří svátečních dnů a o Silvestru, nemusí z tohomít trauma. Abychom se totiž „vyjedli“ o kilo lidského tuku, museli bychom přijmout asi 30 tisíc kilojoulů, což je 4 až 5 kilogramů kachny, a to nikdo z nás na posezení nesní. Pokud se však v přejídání pokračuje týden nebo deset dní, člověk už je bez problémů schopen se o kilo tělesného tuku vykrmit. Pokud přibereme za štědrovečerní či silvestrovský večer dvě kila, bývá to spíše proto, že jsme konzumovali hodně slaného, které „natáhne“ tekutinu. Nejednáli se však vyloženě o nějaký energetický exces, většinou to všechno během pár dnů zase „vyčuráme“.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jenže právě o Vánocích jsou energetické úlety časté...
Především máme v tomto období více času se jídlu věnovat, takže spíše než „osvědčené tutovky“ doporučuji zkoušet nové recepty. Pokud totiž tradičně připravujeme jen to, co po jiná léta, je to z toho důvodu, že nám to chutná a tím spíše toho sníme pokaždé větší množství. V souvislosti s tím je vhodné volit netradiční typy úprav, přičemž snížení energetického příjmu ve smyslu omezení příjmu tuků lze aplikovat v podstatě i na všechna onemocnění. Čím bude jídelníček pestřejší a čím více budou na našich stolech méně známá jídla, tím více budeme mít tendenci dát si toho na talíř méně. Budeme obezřetnější.

LN Jak se díváte na lidi, kteří se o svátcích vědomě přejídají a následně berou útokem fitness centra?
Vánoce se dají užít i tak, aby k tomu docházet nemuselo. Jedna rovina je fyzická, ale druhá je mentální a právě ta vede k takovému tomu nekonečnému kruhu, kdy jakmile se přejíme a přibereme, už v tom splínu dojíme raději úplně všechno. Vymeteme lednici a dáme si nesmyslná předsevzetí. Vánoce samozřejmě nejsou vhodnou dobou pro držení striktních diet, protože je trávíme na návštěvách, ale lze to řešit tím, že si dáme jen poloviční porci. A právě proto, že máme volno, je dobré napasovat do svátků hodně pohybových aktivit, protože kromě plavání je po pohybových aktivitách pocit hladu potlačen.

LN Co udělat pro to, aby nezůstalo jen u plánu?
Důležité je naplánovat si pohybové aktivity předem. Například si napevno stanovíme, že 25. prosince odpoledne půjdeme s rodinou plavat a už v předstihu si zjistíme, kde je otevřený bazén, že hned 26. dopoledne půjdeme na velkou procházku atd. A takový plán pak bereme jako „pracovní povinnost“.

LN Nabídnete nám vánoční recept na něco zdravého, po čem zaručeně nepřibereme a co se bude slučovat i se zdravotními dietami?
Červenou řepu pečenou jako kapr. Je tolerantní i k různým zdravotním omezením a podáváme ji jako předkrm. Očištěnou celou bulvu červené řepy zakápneme olivovým olejem a trochou balzamikového octa, přidáme pár paliček česneku, zasypeme špetkou pepře, soli a nějakým kořením – například provensálskými bylinkami nebo tymiánem, dáme do alobalu a hodinu necháme při 200 °Cpéct. Pak ji pokrájíme, proložíme plátky čerstvé mozzarelly a podáváme. Krásné Vánoce a dobrou chuť!

Autor:

Pronájem bytu 2+1, 56 m2
Pronájem bytu 2+1, 56 m2

Sídliště Za Stadionem, Kyjov, okres Hodonín
11 500 Kč/měsíc