Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na tlustých Britech vydělají tamější lékaři

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Britská národní zdravotní služba bije na poplach. Z Velké Británie se stal národ tlouštíků a úřady nyní chtějí, aby se do boje s obezitou více zapojili lékaři. Už vymyslely, jak je motivovat. Za nepříjemné sdělení "Musíte držet dietu" pacientovi budou lékaři finančně odměňováni.

Obezita trápí stále více Britů. foto: Shutterstock

Dva ze tří dospělých Britů mají nadváhu (BMI mezi 25 a 29,9) nebo jsou obézní (BMI vyšší než 29,9). Národní zdravotní služba proto prosazuje radikální plán, jak dostat národ zpět do formy.

Lékařům slibují finanční bonus, pokud svým pacientům doporučí držet dietu. Ještě více si mohou polepšit, pokud obézním lidem pomohou sestavit dietní režim nebo jim nabídnou místo v některém z dietních klubů, které organizuje a platí národní zdravotní služba. Nejvíce peněz jim pak vynese, pokud si budou vést seznam svých obézních pacientů.

NEJEN BRITY TRÁPÍ OBEZITA

Tam Fry z Národního fóra obezity sice vybízení k aktivnějšímu přístupu lékařů k obezitě vítá, ale považuje za nehorázné, že za to budou lékaři placeni. "Je hrozné, že doktoři dostanou peníze jen za to, že pacientům řeknou, aby shodili pár kilo," uvedl Fry pro britský deník The Telegraph.

Děsivé vyhlídky na rok 2040

Varovné zprávy jsou ale podle národní zdravotní služby hrozivější. Pokud budou Britové tloustnout i nadále, v roce 2040 bude obézních polovina dospělých a čtvrtina dětí. Už nyní se přitom náklady na léčbu nemocí způsobených obezitou a nezdravým stravováním odhadují na šest miliard liber ročně.

"Tolik z nás je nyní obézních, že už to lidem ani nepřijde. V dnešní době je normálnější být při těle než být štíhlý. A to je dost děsivá situace," uvedla Zoe Hellmann z mezinárodní organizace Weight Watchers, která v Británii pomáhá lidem se sestavováním dietních plánů.

O kolik si budou moci lékaři polepšit za výzvy k hubnutí, upřesní až další jednání národní zdravotní služby s Britskou lékařskou asociací.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat