Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na tlustých Britech vydělají tamější lékaři

Obezita trápí stále více Britů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita trápí stále více Britů. | foto: Shutterstock

LONDÝN Britská národní zdravotní služba bije na poplach. Z Velké Británie se stal národ tlouštíků a úřady nyní chtějí, aby se do boje s obezitou více zapojili lékaři. Už vymyslely, jak je motivovat. Za nepříjemné sdělení "Musíte držet dietu" pacientovi budou lékaři finančně odměňováni.

Dva ze tří dospělých Britů mají nadváhu (BMI mezi 25 a 29,9) nebo jsou obézní (BMI vyšší než 29,9). Národní zdravotní služba proto prosazuje radikální plán, jak dostat národ zpět do formy.

Lékařům slibují finanční bonus, pokud svým pacientům doporučí držet dietu. Ještě více si mohou polepšit, pokud obézním lidem pomohou sestavit dietní režim nebo jim nabídnou místo v některém z dietních klubů, které organizuje a platí národní zdravotní služba. Nejvíce peněz jim pak vynese, pokud si budou vést seznam svých obézních pacientů.

NEJEN BRITY TRÁPÍ OBEZITA

Tam Fry z Národního fóra obezity sice vybízení k aktivnějšímu přístupu lékařů k obezitě vítá, ale považuje za nehorázné, že za to budou lékaři placeni. "Je hrozné, že doktoři dostanou peníze jen za to, že pacientům řeknou, aby shodili pár kilo," uvedl Fry pro britský deník The Telegraph.

Děsivé vyhlídky na rok 2040

Varovné zprávy jsou ale podle národní zdravotní služby hrozivější. Pokud budou Britové tloustnout i nadále, v roce 2040 bude obézních polovina dospělých a čtvrtina dětí. Už nyní se přitom náklady na léčbu nemocí způsobených obezitou a nezdravým stravováním odhadují na šest miliard liber ročně.

"Tolik z nás je nyní obézních, že už to lidem ani nepřijde. V dnešní době je normálnější být při těle než být štíhlý. A to je dost děsivá situace," uvedla Zoe Hellmann z mezinárodní organizace Weight Watchers, která v Británii pomáhá lidem se sestavováním dietních plánů.

O kolik si budou moci lékaři polepšit za výzvy k hubnutí, upřesní až další jednání národní zdravotní služby s Britskou lékařskou asociací.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...